У Народном позоришту Републике Српске у Бањалуци премијерно је приказан дугометражни документарни филм „Крст над јамом“, рађен у продукцији Удружења грађана „Јадовно 1941“. Овај пројекат подржало је Министарство спољних послова Србије и Управа за дијаспору и Србе у региону.
На данашњи дан, прије 77 година, усташе су ухапсиле 504 Србина у Грубишном Пољу, од којих су у комплексу логора смрти НДХ Госпић-Јадовно-Паг, убили њих 487-оро.
Ко погледа природу на овом мјесту, види љепоту. Погледа ли доле ка јами, видеће страхоту. Ово је филм о свирепом страдању Срба у којем нема ножева, ни костију, ни тијела. Аутор филма Душан Басташић поручује да би се о овој теми требало односити одговорније.
„Настојали смо да на други начин, стављајући из једног револуционарног контекста и наратива на некакав културолошки ниво урадити филм, који је нешто другачији од оних које смо научили гледати везано за културу сјећања и страдања. Мислим да је вриједност овог филма у томе што преко 90 одсто снимљеног материјала је снимљено на терену, на мјестима страдања“, каже Басташић.
Колико је значајно приказати страдање Срба, препознао је и подржао Конзулат Србије у Бањалуци, односно Република Србија и Управа за дијаспору.
„Не знају шта је дедино кољено, не знају шта су стричеви, ујаци, комшије. Тако гледано, тај мотив је најљудскији могући“, рекао је Владимир Николић, генерални конзул Србије у Бањалуци.
Под изговором да Срби из Грубишног Поља спремају „ђурђевдански устанак“, 1941. из Загреба је у то мјесто возом стигло око 120 хрватских усташа.
У ноћи између 26. и 27. априла ухапсиле су више од 500 Срба, од којих је 487 убијено у јулу.
На жељезничкој станици у Грубишном Пољу породице убијених постављале су спомен-плоче, које су уништаване ’71. и ’91. године. И до данас нису обновљене.
Извор: Радио Телевизија Републике Српске
Везане вијести: