fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Нестанак ћирилице води нестанку српског идентитета

Потискивањем ћирилице из употребе и њеним нестанком губи се једно од најзначајнијих обиљежја српског идентитета и културе, рекао је синоћ у Братунцу потпредсједник Удружења „Ћирилица“ Миодраг Којић из Београда.

Предавање о ћириличком писму његовом потискивању из употребе и запостављању у односу на латиницу
Предавање о ћириличком писму његовом
потискивању из употребе
Фото: СРНА

Његовим и предавањем професора Слободана Чуровића из Подгорице о ћириличком писму његововом потискивању из употребе и запостављању у односу на латиницу и посљедицама које из тога произилазе завршене су „Братуначке духовне вечери“ које је Светосавска омладинска заједница из овог мјеста организовала у овом мјесeцу поводом 25. септембра, Дана општине Братунац.

Своје стихове о српском језику и писму ћирилици ревитовала је пјесникиња из овог градића Теодора Кошарац, а о ћирилици у народној поезији и српском језику и ауторску пјесму у десетерцу о ћирилици уз гусле је пјевао млади гуслар из Сребренице Душан Пејић.

Професор српског језика и књижевности Слободан Чуровић одбио је да предаје новоизмишљени „црногорски“ језик и као Србин и отац четворо дјеце остао је вјеран свом језику и култури у новој самосталној европеизираној Црној Гори, али без запослења и извора егзистенције.

Он је веома потресно и аналитички говорио о судбини српског језика и ћирилице у Црној Гори или, како је навео „у некадашњој српској Спарти“.

„Српски језик је монтенегрисан‚‚ и на страшној је `голготи`. Врши се насилна `црногоризација` језика и прогони ћирилица и све што је српско, а да би се добио ћирилички писани документ мора се писати посебан захтјев администарцији и бити изложен руглу и подсмијеху шалтерских службеника“, тврди Ћуровић наводећи бројне примјере.

Према његовим ријечима прогони се српски, а измишља квази језик „дукљански“ те да се врши „гетоизација“ ћирилице и лингвистичко насиље над српским језиком.

На овом скупу је закључено да се мора институционално радити на заштити и очувању ћирилице којом су написана сва вриједна српска дјела јер њен евентуални нестанак води нестанку српског идентитета и самоукидања културе и самог народа.

У оквиру „Братуначких духовних вечери“ у овом мјесецу организовано је вече афоризама и поезије, затим предавања о новим облицима зависности, као и бесједа и предавање о „Три србска свјетилника-владика Николај, отац Јустин и патријарх Павле“.

Синоћње предавање и ова духовна манифестација завршени су цитирањем ријечи патријарха Павла: „Ако нестане наше писмо, нестаћемо и ми“ и позивом да се чува и заштити ћирилица.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

Ћирилица у нестајању | Јадовно 1941.

Ћирилица Београд: Како вратити ћирилицу | Јадовно 1941.

Ћирилица у дигиталном добу, све од нас зависи | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: