Поступак рехабилитациjе председника српске владе за време рата чека одлуку Апелационог суда. Исти предлагачи суду нису били спорни у случаjу команданта ЈВуО. Случаj седам година „на леду“
Милан Недић
НАСЛЕДНИЦИ Милана Недића, председника српске владе за време Другог светског рата, после рехабилитациjе генерала Драгољуба Михаиловића, очекуjу да суд коначно почне поступак рехабилитациjе њиховог претка. Захтев jе поднет jош пре седам година и два пута jе одбиjан „због неуредности“, да би га Апелациони суд у Београду вратио на поновно одлучивање.
С обзиром на то да су предлагачи рехабилитациjе Драже Михаиловића, између осталих, били Српска либерална странка (правни наследник jе Српски либерални савет) и Удружење политичких затвореника и жртава комунистичког режима, коjи су такође први предлагачи и рехабилитациjе Недића, Недићеви наследници очекуjу да суд више неће око њих правити проблем.
– Захтев за рехабилитациjу jе поднет 2008. Виши суд га jе одбацио као неуредан, jер jе у међувремену Српска либерална странка брисана из регистра политичких странака, а први адвокат коjи jе заступао предлагаче jе преминуо – каже адвокат Зоран Живановић, коjи заступа и првобитне предлагаче, али и Радмилу Павковић, Недићеву унуку, и троjе праунука коjи живе у иностранству.
ОСТАЛЕ ДВЕ КУЋЕ
МИЛАН Недић jе иза себе оставио зграду на Славиjи, на месту где jе изграђена Народна банка Србиjе. Такође jе остала кућа у земунском парку, где се данас налази вртић. Ако не буде рехабилитован, породица неће имати право на повраћаj ових некретнина.
Живановић jе уложио жалбу, па jе Апелациони суд вратио предмет на поновно одлучивање. Виши суд га jе наново одбацио као неуредан, тражећи, између осталог, изводе из статута Удружења политичких затвореника и одлуку скупштине тог Удружења о захтеву за рехабилитациjу.
Како ништа од свега тога ниjе било потребно судском већу да рехабилитуjе генерала Михаиловића, утисак jе да оваквим захтевима судиjа „купуjе време“.
– Поново смо уложили жалбу и чекамо одлуку Апелационог суда. За тих седам година jасно jе да суд у овом предмету ниjе радио ништа, па чак ни од Архива ниjе тражио уобичаjену документациjу – додаjе Живановић.
Праунук Недићевог рођеног брата Бошка, Александар Недић, обjашњава да су оба брата ратног премиjера већ рехабилитована – генерал Милутин Недић пре две године, а Бошко, инвалид из Првог светског рата, jош 1957, када jе Тито лично дозволио да буде сахрањен у Југославиjи.
С обзиром да Милан Недић никада ниjе правоснажно осуђен, већ jе само указом из 1949. проглашен за домаћег издаjника, и с обзиром да jе, после самоубиства под сумњивим околностима, његово тело сакривено, породица jе jош 2007. тражила да jоj буду враћени посмртни остаци. Безуспешно.
– Свесни смо да он никада неће бити рехабилитован, али желимо да се бар одржи суђење и да jавност чуjе истину и стекне праву слику о њему – обjашњава Александар Недић.
А у ту праву слику, по њему, спадаjу следеће чињенице: да Недић ниjе основао Бањички логор и да jе таj логор био подењен на два дела, где су над првим, у ком су били џепароши, лопови и проститутке, надлежност имали Недићева влада и специjална полициjа, а над другим, где су били политички затвореници, комунисти, припадници ЈВуО и Јевреjи – Немци; да ниjе одговоран за логор на Старом саjмишту, коjи jе био у оквиру НДХ; да jе „jевреjско питање“ решавао Гестапо и СС, а не Недићева влада; да из Србиjе ниjедан грађанин ниjе био регрутован за Источни фронт; да jе спасао 350.000 избеглица из НДХ и 250.000 Словенаца; да jе спасавао скоjевце из бањичког логора, међу коjима и Пуришу Ђорђевића и пребацивао их у центар за преваспитавање српске омладине у Смедеревскоj Паланци; да jе спасао Дражине официре и подофицире, а официрима Јевреjима из воjних логора давао српска документа.
Извор: НОВОСТИ
Везане виjести:
Рехабилитован Дража Михаиловић – Jadovno 1941.
Дража, суд, Јасеновац – Jadovno 1941.
Генерал Милан Недић ниjе пристао ни да само три српска …
Генерал Милан Недић – издаjник, или пророк српског страдања …