У марту 1945. године, човек који је био сведок људској патњи, ископао је део смрзнуте земље како би извадио тајно закопану дрвену кутију са негативима. Хенрик Рос је био службени фотограф гета Лођ у Пољској, који су направили нацисти за време рата. Он је кријући се успео да услика све ужасе гета, и прикаже патњу и ужасе, које су људи тада преживели.
У првој половини 1940. у Лођ су затворили на хиљаде Јевреја. Рос је био један од њих. Пре окупације је радио као спортски фотограф, а након затварања је почео да ради по гету. Морао је по наређењу нациста да фотографише документа људи, такође и да прави пропагандне слике радника из текстилне и кожне индустрије.
Тајно је снимао стварни живот у гету
Неслужбено и тајно, он је фотографисао девастирајући живот у гету. Јавна вешања, децу која се руше од глади насред улице, тела која леже у мртвачници, људе натрпане у камионе попут стоке који су транспортовани даље у логоре смрти.
Фотографишући застрашујуће призоре, Рос је ризиковао живот, али није желео да одустане. Сналазио се како је знао, па је некад фотографисао и кроз рупе на зидовима или кроз пукотине на вратима, не би ли ухватио неки стравичан призор и набавио доказ више. Некад би на брзину раскопчао капут, сликао, а затим побегао главом без обзира, piše Telegram.hr.
У лето 1944. године ближио се пораз нациста и они су почели да гасе гето, који је након злогласног варшавског био други по величини у Пољској. До тада је око 45,.000 људи умрло од глади и болести, што Јевреја што Рома.
Међу 877 преживелих душа био је и Рос
Неколико хиљада људи је послано у логоре за истребљење. Године 1942. око 17.000 људи, који су били престари, премлади или превише болесни да би радили, су одведени и убијени у гасним коморама у логору Хелмно.
Рос је видео да се рату ближи крај, па је чак 6000 својих негатива сакрио у дрвену кутију, премазао је катраном и закопао.
Годинама касније је рекао да је „морао да постоји неки доказ трагедије која је тада задесила народ“. Совјетска армија је ослободила гето 19. јануара 1945. године.
Иначе, нацисти су у јуну 1940. објавили да се тамо налази 160.320 Јевреја. До ослобођења их је преживело само 877. Хенрик Рос је био међу њима. У марту те године је ископао своје визуелно благо. Пола негатива је било уништено због влаге, али је ипак довољан број преживео и Рос је успео да испуни свој завет и оставио је за собом „историјски запис мучеништва“, како га је називао.
Рос је средином педесетих емигрирао у Израел са женом Стефанијом. У Јерусалиму је сведочио на суђењу ратном злочинцу Адолфу Ајхману, који је годину кансије обешен, а био је осуђен због истребљења Јевреја у Европи. Неке од Росових фотографија су приказане током суђења.
Храбри фотограф је преминуо 1991. године, а његове фотографије су ове године изложене у Музеју лепих уметности у Бостону у САД.
Аутор: Т. Ч.
Извор: БЛИЦ
Везане вијести:
Невјероватна прича о човјеку који је добровољно ушао у Аушвиц …