fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Национализам и свађе – главне теме кампање

Национализам и свађе са сусједима главне су карактеристике предизборне кампање у Хрватској, оцјењује Би-Би-Си.

Политички ривали у Хрватској подгријавају сјећања на балканске ратове деведесетих година 20. вијека и Други свјетски рат како би прикупили подршку бирача, али и скренули пажњу са домаћих проблема, наводи се у чланку.

Националистички ХДЗ, највећа странка у краткотрајној коалиционој влади која се распала у јуну, запањио је многе Хрвате својим избором министра културе Златка Хасанбеговића.

Ради се о историчару који је величао припаднике геноцидног пронацистичког усташког покрета у Хрватској за вријеме Другог свјетског рата, описујући их као хероје и мученике.

У међувремену је краткотрајни министар бранилаца Мијо Црноја изазвао талас негодовања када је предложио „регистар издајника“, подсјећа Би-Би-Си.

Али, националистичку реторику користи и лидер СДП-а Зоран Милановић, који се неспретно покушао умилити хрватским ветеранима, што је за посљедицу имало међународни скандал након што је објављен снимак тог разговора, у којем се Милановић врло негативно изражавао о властима Србије и БиХ.

„Tужно је видјети да снаге љевице прихватају популистички дискурс како би освојиле гласове“, наводи Сенада Сабић са загребачког Института за развој и међународне односе.

Она каже да је националистички сентимент био успјешно потиснут за вријеме процеса приступања Хрватске ЕУ.

„Осјећај слободе појавио се када је Хрватска приступила Унији 2013. године. Појавило се својеврсно олакшање у стилу: `Сада напокон можемо рећи шта мислимо`. Tа провала национализма и жестоке реторике на неки начин је отворила вентил“, сматра Сенада Сабић.

Зоран Милановић се нада повратку на власт са коалицијом коју предводи његов СДП, али би Хрватска народна странка, која је чланица СДП-ове коалиције, хтјела да усмјери Милановића даље од популизма према политикама које је спроводио у четири године, колико је био премијер.

„Увијек сам била забринута због чињенице да наш главни коалициони партнер понекад изгуби живце у различитим околностима“, наводи Весна Пусић, која је била министар спољних послова у Влади Зорана Милановића.

Резултат избора који ће се одржати ове недјеље, закључује Би-Би-Си, не занима само грађане Хрватске, него и грађане сусједних земаља који немају никаквих интереса у подгријавању сукоба из деведесетих година прошлог вијека.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

Ројтерс: Односи Србије и Хрватске на најнижем нивоу

Ево шта Британци мисле о усташама

Фото: Овако млади у Хрватској прослављају Дан …

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: