fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

НА ВИДОВДАН ОТКРИВАЊЕ СПОМЕНИКА ТЕСЛИ

Андрићград

Андрићград

На Видовдан, 28. jуна у Андрићграду биће откривен споменик српском научнику и проналазачу Николи Тесли, поводом обиљежавања четири године од почетка градње града од камена на обалама Дрине и Рзава.

Споменик jе дjело академика Николе Јанковића, коjи jе аутор и Теслине статуе коjа jе откривена у новембру 2013. у Њуjорку на Лонг Аjленду поводом 70 година од смрти великог научника.

Никола Тесла, jедини Србин по коме jе названа jедна међународна jедница мjере, рођен jе у Смиљану 10. jула 1856. године. У Америку одлази 1884. године гдjе jе радио на своjим наjвећим открићима.

Наjзначаjниjи Теслини проналасци су обртно магнетно поље, асинхрони мотор, синхрони мотор и Теслин трансформатор. Преминуо jе 7. jануара, у 87. години, у хотелу у Њуjорку, сиромашан и заборављен.

Имао jе више од 700 заштићених патената и иновациjа. Његово име уведено jе у Дом славних проналазача Америке. Наjзначаjниjа награда у домену електричне енергиjе зове се „Награда Николе Тесле“, а додjељуjе jе Савjет Електроинжењера – ИЕЕЕ.

Као и многи српски великани и Никола Тесла jе нашао своjе мjесто у Андрићграду да заjедно са Ивом Андрићем, Петром Петровићем Његошем и Гаврилом Принципом буде свjедок мjесту духовног и културног прочишћења.

Откривање споменика биће одржано на платоу испред пословне зграде Предузећа „Хидроелектране на Дрини“ у 18.00 часова.

Видовданске свечаности почеће Светом архиjереjском литургиjом коjу ће служити Његово преосвештенство владика захумско-херцеговачки и приморски Григориjе у Цркви Светог цара Лазара у Андрићграду у 9.00 часова.

У 17.30 часова предвиђен jе наступ Културно-умjетничког друштва „Грачаница“ из Чикага.

Као и сваке године, Видовданскоj прослави придружиће се и Андрићев институт заjедно са галериjом „Петар Лубарда“. Том приликом, у сарадњи са Кућом легата из Београда и Фондациjом Петра Лубарде из Херцег Новог, у просториjама галериjе у 19.00 часова свечано ће бити отворена изложба слика и цртежа овог сликарског гениjа.

Петар Лубарда jе препородитељ српског сликарства чиjи су кориjени дубоко у народноj епскоj традициjи. Као ни jедан наш умjетник, Лубарда jе успио да унесе драматику, епику, срж и снагу балканских предjела на своjа платна и тако заузме jединствено мjесто на српскоj и црногорскоj умjетничкоj сцени.

Као резултат сарадње са фондациjом Петра Лубарде са Цетиња, у оквиру поставке биће приређена и изложба ученичких радова инспирисаних ликом и дjелом Петра Лубарде, творца нове културе сликарства.

У оквиру видовданске прославе, биће одиграна и представа „Бела кафа“ у извођењу Народног позоришта из Београда, у режиjи Милана Нешковића, а према тексту jедног од наjзначаjниjих српских драмских писаца Александра Поповића.

Радња представе смjештена jе у период између 1941. и 1955. године и говори о распаду породице богатог индустриjалца. У пет чинова jе, кроз поjединачне ликове, приказана слика друштва у овом бурном периоду. Кроз динамичну радњу провлаче се и преплићу љубав и мржња, уважавање и презир, хумор и горчина, међусобно уништавање, али и помоћ.

Свечана премиjера одржана jе 4. маjа у Народном позоришту у Београду, а након два мjесеца, публика у Андрићграду имаће прилику да ужива у овом величанственом комаду у коjем улоге тумаче: Бранко Видаковић, Олга Одановић, Павле Јеринић, Вања Еjдус, Ненад Стоjменовић и Нада Шаргин.

Почетак представе заказан jе за 21.00 час на Византиjском тргу.

У вечерњим часовима посjетиоци Андрићграда имаће прилику да уживаjу у концерту познате београдске рок групе „Рибља чорба“ коjи ће своjим наступом употпунити видовданску свечаност, а љубитељима квалитетне музике приредити спектакл.

Концерт ће бити одржан на Тргу Петра Другог Петровића Његоша, са почетком у 23.00 час. Улаз за све посjетиоце jе бесплатан.

Прича о граду од камена у Вишеграду почела 5. jануара 2011. године, на промоциjи програма обиљежавања 50 година од уручивања Нобелове награде за књижевност Иви Андрићу. Већ 19. jуна исте године, на тек ограђеном ушћу Рзава у Дрину, камен темељац су положили предсjедник Републике Српске Милорад Додик и творац Андрићграда Емир Кустурица.

На Видовдан 2011. године, великим перформансом, у коме су учествовали Хор и Симфониjски оркестар Радио-телевизиjе Србиjе, уз пратњу звукова грађевинских машина, започели су први земљани радови на локалитету будућег Андрићграда.

Са монументалним бистама у Андрићград су се „уселили“ Иво Андрић, 2012. године, и Петар Други Петровић – Његош, 2013. године.

У Андрићграду су се одавно, упоредо са градњом, одвиjале броjне и разноврсне културне приредбе и манифестациjе, Андрићев институт jе окосница истраживања у вези са обиљежавањем 100 година од почетка Првог свjетског рата, а скоро покретање Универзитета лиjепих умjетности на ушће Рзава у Дрину довешће ускоро студенте са разних страна свиjета.

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

Везане виjести:

Будућност припада Тесли – Jadovno 1941.

ОТКРИВЕНА БИСТА НИКОЛИ ТЕСЛИ У ХОТЕЛУ „ЊУЈОРКЕР …

Откривање Теслине бисте на Менхетну – Jadovno 1941.

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: