Велики народни збор поводом обиљежавања 75 година од Битке на Козари биће одржан 2. јула на Мраковици, најављено је данас у Приједору након сједнице Пододбора Владе Републике Српске за обиљежавање значајних историјских догађаја.
Предсједник Пододбора Велимир Дуњић рекао је да је херојска борба народа Козаре током Другог свјетског рата позната у свијету и да ће на Козари и ове године бити бројне домаће и стране делегације.
– Оно што је установљено ранијих година у овом традиционалном обиљежавању козарачке епопеје јесте да су у организацију укључени одбори Владе Републике Српске и Владе Србије за његовање традиције ослободилачких ратова, тако да се, осим званичника Српске, очекује и обраћање званичника Србије – најавио је Дуњић.
Предсједник СУБНОР-а Републике Српске Вељко Родић рекао је да ће то бити још једно сјећање на дан када се догодила чувена битка за одбрану Козаре и збјега од 80.000 мјештана.
– Од 1945. године, па до данас обиљежава се тај историјски догађај на Мраковици и захвалан сам свим структурама које нам помажу и ангажују се на обиљежавању тог догађаја из Народноослободилачке борбе – каже Родић.
Он је позвао све поштоваоце антифашистичке борбе и козарачке епопеје да тог дана дођу на Мраковицу на традиционални народни збор.
На сједници је усвојен програм обиљежавања који ће почети у 9.30 часова пријемом званица у вили Мраковица, а у 10.00 часова услиједиће парастос код спомен-крста. Полагање вијенаца на централно спомен-обиљежје предвиђено је за 11.15 часова, а обраћање званичника за 11.40 часова, након чега ће услиједити умјетнички програм.
Организатори су позвали начелнике сусједних општина и градова да обезбиједе бесплатан аутобуски превоз до Козаре за све заинтересоване грађане.
На Козари је од 10. јуна до 15. јула 1942. године страдало 10.000 бораца и 40.000 цивила.
Битка на Козари почела је 10. јуна 1942. године и трајала је 27 дана, до пробоја на југозападном дијелу планине, 15 километара источно од села Међувође.
Битка на Козари, у којој су малобројне партизанске јединице браниле народ у збјегу, била је значајна за цјелокупни партизански покрет отпора јер је представљала примјер јунаштва и одлучности бораца пред надмоћнијим и добро наоружаним непријатељем.
Историчари су прикупили податке о 33.398 побијених бораца и цивила, док судбина многих ни до данас није позната.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Обиљежено 75 година од пробоја обруча на Козари
Како је НДХ у Поткозарју покатоличавала Србе? (ВИДЕО)
Усташе му пре 70 година узеле секу и још трага за њом