На Косову су данас, послиjе 108 година, исти услови у коjима jе српски народ живио у данима избиjања балканских ратова, поручено jе са научног скупа поводом обиљежавања 100 година од ослобођења Косовске Митровице, коjи су организовале четири српске општине са сjевера Косова.
Професор Миладин Распоповић истакао jе синоћ да окупљени ништа не прослављаjу, већ се подсjећаjу на претке и њихову исконску борбу за очување српске земље и народа.
Учесници скупа подсjетили су на значаj Високих Дечана, Грачанице, Пећке Патриjаршиjе и осталих српских светиња и констатовали да се Срби не могу препознавати само по учешћу у ратовима и jунаштву, већ и по грађевинама – светињама коjе су постале дио свjетске културне и вjерске баштине.
На скупу коjи jе заjедно са четири српске општине организовала Народна библиотеке из Косовске Митровице о историjским чињеницама говорили су професори и историчари, а наступили су и пjесници и музиколози, изводећи старе српске пjесме.
Обиљежавање 100 година ослобођења Косовске Митровице настављено jе свечаном академиjом на Tехничком факултету, на чиjем jе почетку изведена химна „Боже правде“ коjу jе извео црквени хор „Бранислав Нушић“ Саборног храма Свети Димитриjе из Косовске Митровице.
Декан тог факултета Небоjша Арсић поздравио jе присутне и рекао да jе ова академиjа потврда српског траjања и одлучности Срба да опстану на своме и у своjоj држави.
У оквиру академиjе изведен jе културно-умjетнички програм, коjим су евоцирани догађаjи из балканских ратова, а у коjем jе учествовао и првак Народног позоришта и Југословенског драмског позоришта Зоран Симоновић.
Академиjи су присуствовали представници СПЦ, Канцелариjе за Косово и Метохиjу, начелник Косовско-митровачког округа Раденко Недељковић, те представници четири општине на сjевера Косова.
Почетак скупа каснио jе због нестанка струjе.