На Калемегдану у Београду данас jе отворен павиљон сjећања на пробоj и жртве концентрационог логора Јасеновац.
Ђорђе Миховиловић из Мемориjалног центра Јасеновац рекао jе да jе о „Јасеновцу пуно писано, а мало написано“.
„Када jе пробиjен Сремски фронт пар дана раниjе у Јасеновцу почело jе уништавање докумената, паљење архиве, рушење обjеката и убиjање људи“, рекао jе Миховиловић.
Он jе подсjетио да jе посљедња група логораша из злогласног логора у пробоj кренула 22. априла 1945. године.
Према његовим риjечима, на пробоj се одлучило 1.073 логораша из Циглане, а преживjело jе њих 90.
„Нисмо знали тачан броj људи коjи jе преживио пробоj из Јасеновца. Желећи то да поправимо успjели смо да попишемо имена свих преживjелих, коjих jе било 90, а о њима jе писано у књизи коjа jе симболично названа `Заборављени“, рекао jе Миховиловић.
Директор „Документа“ Весна Тершелић истакла jе, поводом постављања павиљона, да Јасеновац не смиjе бити заборављен и да мора да се призна патња оних коjи су тамо страдали.
„Када се не памти насљеђе из прошлости то постаjу темељи ксенофобиjе, нетрпељивости и искључивости“, поручила jе Тершелићева.
Павиљон jе направљен као црна кутиjа са идеjом да подсjећа на паљене бараке у логору, да изгледа неутрално и да изазива знатижељу, а када се прође кроз мрачни тунел улази се у празно затворско двориште, гдjе се само види парче неба коjе остаjе као нада, преносе београдски медиjи.
Након отварања павиљона организован jе разговор „Памћење жртава концентрационог логора Јасеновац и других жртава фашизма“ у Центру за културну деконтаминациjу.
Везане виjести:
22. април 1945. Годишњица пробоjа jасеновачких логораша
ИЗЛОЖБА „ПРОБОЈ ИЗ ЛОГОРА ЈАСЕНОВАЦ“ У СЛАВУ ЖИВОТА
Загребачка изложба о хероjима наjвећег логора смрти – Jadovno …
Промоциjа књиге “Заборављени“ Књига о посљедњим …