fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

МУК У СКУПШТИНИ СРБИЈЕ: Потресно сведочење Смиље Тишме – „тешка тишина“, а онда аплауз

Најстарија посланица Скупштине Србије Смиља Тишма и оснивачица Удружења логораша Јасеновац сведочила је данас у парламенту о догађајима на територији Независне Државе Хрватске и позвала парламент да усвоји резолуцију о извршеном геноциду над Србима, Јеврејима и Ромима у Другом светском рату које је то удружење раније упутило.
Смиља Тишма / Фото З. Јовановић

Председник Скупштине Србије Ивица Дачић подсетио је на седници да је први председавајући новог сазива скупштине била управо Смиља Тишма из његове Социјалистичке партије Србије (СПС) као најстарији посланик.

– То није само политичка сатисфакција, него и показатељ колико Србија жели да се саопшти пуна истина о свему томе и да се никада не заборави – рекао је Дачић у парламенту.

Он је додао да је било разговора са удружењима који су предложили одређени текст резолуције, наводећи да су у току консултације.

– Пошто удружења нису овлашћени предлагачи, а тема је од изузетног значаја за државу Србију и српски народ, и наравно консеквенце те одуке су значајне, у току су консултације и сигуран сам да нећемо остати без одговора на ову иницијативу – поручио је Дачић.

Потпредседница Владе Србије и министарка културе и информисања Маја Гојковић захваилла је Тишми на сведочењу управо због, како каже, последњих догађаја у вези са филмом “Дара из Јасеновца”.

Она је навела да је то први филм у последњих неколико десетина година који је снимљен о дечјем логору који се налазио на територији НДХ, подсетивши да је било оних који су оспоравали те историјске догађаје.

– Оно што нас је највише заболело, а чули сте Тишму, да је то била обична српска политичка пропаганда. Волела бих да они који су тако оцењивали слушали оно што је Тишма имала да им каже и да чујемо како могу да одговоре једном сведоку – рекла је Гојковићева.

Она је навела да шта год Срби да кажу о својим страдањима, неко се, каже, увек труди да им држи лекције и тера их да ћуте.

– Ви сте одржали час историје који недостаје у нашим уџбеницима – поручила је Маја Гојковић Смиљи Тишми.

Поводом резолуције, она је рекла да је тешко донети добру одлуку која, како каже, неће имати велике реперкусије по нашу државу, јер “шта год ми да урадимо, добијемо ударац по глави”.

– Али сам убеђена да ћемо наћи начина да у парламенту као неки други народи, поучени њиховим примером, донесемо резолуцију о извршењу геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у Другом светском рату – навела је Гојковићева.

А Тишма је у свом излагању рекла да удружење предлаже да се усвоји та резолуција и да 28. април буде обележен кад Дан геноцида, наводећи да је то био “дан када су усташе почеле покољ и заклале 37 људи”.

Она је замолила председника скупштине да се предузму све мере да се та резулиција нађе на дневном реду.

– Над српским народом извршен је покољ. НДХ је настала 10. априла и одмах су ишли са списковима, издвајали су људе, домаћине српских породица и затварили их. Међу њима је била и моја породица и мој отац – рекла је Тишма.

Каже да је било “класирања”, да су младе жене и мајке слали за Немачку, а децу даље у логоре.

– Ја сам таквом политиком усташке Хрватске са две сестре и братом обишла пет логора… Судбина нам је била тешка, али не смемо да заборавимо и морамо се борити да се настави прича и трагање за историјом и истином – поручила је Тишма.

Док је она говорила, у сали је била приметна “тешка тишина”, а њено излагање је на крају пропраћено аплаузом.

Извор: НОВОСТИ

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

2 Responses

  1. Страдања Срба, српских домаћина, жена и деце, у логорима у НДХ највеће је страдање у 20. веку у Европи. То страдање има све одлике геноцида над једним народом. О томе сведоче документа, истраживања наших историчара и посебно је документовано истраживање изреелског историчера Гидеона Грајфа. О томе говори и филм о Дијану Будисављевић која је спасила више од двадесет хиљада деце из логора у Јасновцу и многи други документи о страдању страдању деце у том и другим логорима. најновији је потресни филм „Дара из Јасеновца“- Потребно је и неопходно да Скупштина Србије донесе резолоцију о геноциду над српским народом за време НДХ четрдесетих година 20. ве4ка.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: