Историчарка из Ниша, Ивана Груден Милентијевић, објавила је моногафију „Словенци у Србији под немачком окупацијом 1941-1944.“, која представља проширено издање њене претходне публикације „Страдање Словенаца у Нишу током Другог светског рата“. Иванина интересовања као историчара -истраживача, везана су подједнако за Други светски рат као и за Словенце, будући да има словеначко порекло.
Најсуровији сукоб у историји човечанства, Други светски рат, резултирао је вишемилионским жртвма, огромним материјалним разарањима и великим променама на политичком, економском и културном плану савремене цивилизације.
Након окупације Краљевине Југославије 1941. године немачке снаге су приступиле процесу депортације једног дела словеначког живља са простора јужне Штајерске и Крањске, на територију поробљење Србије. Радило се о практичном спровођењу идеолошког принципа нацизма – тзв. “борбе за животни поростор Немаца” који је подразумевао расну и етнички чисту државу Трећег рајха, и који је за директну последицу имао на десетине хиљада Словенаца депортованих са својих вековних огњишта на простор централне Србије. „Словенци у Србији под немачком окупацијом 1941-1944“ представља резултат дугогодишњег истраживања ове теме.
Монографија се не бави само Словенцима који су у Србију досељењи током ратних страхота 1941 – 1944. године, већ и онима који су се у Србију доселили између два светска рата.
Грађа коју је ауторка користила приликом израде рукописа расута је по установама заштите широм Србије и Словеније, а монографије које су обављене на ову тему, углавном представљају сећања преживелих избеглица из Словеније (Радован Маринковић, Мирослав Мојсиловић, Сведочанства/Причевања, Чачак 1978, Фран Рош, Словенски изгнанци в Србији 1941-1945, Марибор 1967).
„Обе публикације доносе велики број података који оживљвају архиваска документа, или их допуњују. Словенцима као избеглицама у окупираној Србији озбиљно се бавио у својој докторској тези Слободан Милошевић (С. Милошевић,Избеглице и пресељеници на територији окупиране Југославије 1941-1945. године , Београд 1981). Рукопис монографије „Словенци у Србији под немачком окупацијом 1941-1944 године“ представља синтезу доступне литературе, и градје из Архива Југославије (фонд Савезнички завод за статистику), фонда Комесаријата за избеглице у оквиру Архива Србије , Музеја новејше згодовине Словеније (збирка Словенски изгнанци), Архива Републике Словеније (фонда СИ АС 1627, Пооблашченец државнега комисарја за утрјевање немштва на сподњем Штајерскем) и великог броја установа заштите локалног карактера“, написао је рецензент монографије доц.др Дејан Антић са нишког Филозофског факултета.
Монографија садржи и спискове Словенаца страдалих у Србији, уз педантно приказан извор за сваког страдалог појединца кога ауторка наводи, а извор ових спискова чине упитници жртава пронађени у Архиву Југославије.
„На овој публикацији сам радила скоро две године, а као историчар желела сам да персонализујем словеначке жртве у Другом светском рату у Србији и зато су изузетно важни спискови жртава који се налазе у рукопису. У монографији постоје и аутентична сећања породица, као што је случај са животном причом оца нашег познатог редитеља Драгомира Зупанца, који сведочи о депортацији свог оца“, каже ауторка Ивана Груден Милентијевић,
Пратећи судбину жртава и положај словеначког становништва Ивана Груден Милентијевић је пружила допринос у расветљавању појединих историјских белина из прошлости словеначког живља на територији Србије током немачке окупације.
Овај рад младе историчарке подржао је Urad Vlade za Slovence v zamejstvu in svetu, Национални савет словеначке националне мањине у Србији и Словенска културна заједница „Франце Прешерен“ из Ниша. Након промоције, која је одржана у Градској општини Пантелеј, током наредне календарске године промоције ће бити одржане у Београду и Новом Саду, а затим и у Љубљани и Цељу.
Извор: СРБИЈА ВЕСТИ