Предсједник Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске Недељко Митровић рекао је данас да је процес ексхумације и идентификације пројектован од међународних фактора, а да је питање ратних злочина уско повезано са тражењем несталих лица.
„Једно друго допуњује и исти је критеријум, шаблон и однос према Србима којима је десетак пута више пресуђено, а управо из тих разлога нема верификације централне евиденције несталих јер би се онда доказало да је међународни фактор који о томе одлучује апсолутно пристрасан“, рекао је Митровић у Бијељини, гдје је одржана трибина о овој проблематици.
Он сматра да је неопходно непрестано давати „додатне импулсе“ у вези са проблемом тражења несталих и позицијом у којој се данас налазе њихове породице.
„Зато одржавамо јавне трибине у свим већим градовима, а мотиви трибина, досад одржаних у шест-седам градова, јесте да се да додатни импулс размишљањима о проблемима несталих, али и о актуелним питањима, као што је запошљавање дјеце и њихово стамбено збрињавање“, рекао је Митровић.
Он је напоменуо да је питање и проблем несталих лица и данас исти као послије рата, посебно од почетка рада Института за тражење несталих лица, „гдје је наступио готово тотални застој“.
„Ако кажем да је око 290 људи идентификовано за осам година од његовог оснивања, све је јасно. До оснивања Института сваке године смо имали отприлике толико идентификованих“, истакао је Митровић.
Он је подсјетио да Република Српска тражи 1.670 несталих лица, међу којима је 280 жена, те неколико десетина дјеце.
„Све ово јасно говори о трагичности грађанског сукоба у протеклом рату, а највећи проблем се огледа у опструкцији, политизацији, комерцијализацији и неспремности Тужилаштва које је 2011. преузело главни посао на овим питањима“, навео је Митровић.
Према његовим ријечима, пројектован је и давно зацртан циљ да се што више доказа прикупи ексхумацијама Бошњака, а против Срба за које се воде поступци у Хагу, али и овдје у БиХ.
„Најбољи доказ за ово је `фамозна` комисија за Сребреницу, са подацима о 32 гробнице које су ексхумиране и кориштене без утврђивања има ли ратног или неког другог злочина, односно узрока смрти, а све да би се могле изрећи пресуде у Хагу. Доказ више је да још није урађена верификација, односно провјера и потврда централне евиденције о несталима у Сребреници која је требало, по закону, да до краја 2008. године буде урађена“, рекао је Митровић.
Он наводи да Организација тражи да Судски завод за медицину у Републици Српској покуша идентификовати трагичне жртве муџахедина са Озрена. „Очекујемо ових дана и прве резултате“, додао је Митровић.
Он је подсјетио да у Републици Српској има 657 обдукованих, ексхумираних тијела која се налазе у три спомен-костурнице у Бањалуци, Источном Сарајеву и Невесињу.
„Ми, притом, већ неколико пута добијамо извјештаје од Међународне, америчке, боље речено, комисије за нестала лица са тврдњом да нема услова ни елемената да се они идентификују, што само потврђује да је процес ексхумације и идентификације пројектован“, наводи Недељко Митровић.
Представници породица погинулих, несталих и заробљених лица апеловали су данас у Бијељини да све институције, предузећа и установе у граду дају већи значај запошљавању дјеце ових категорија.
„Проблем тражења несталих, стамбено збрињавање и запошљавање дјеце погинулих и несталих бораца, питања постхумних одликовања, процесуирања ратних злочина, као и сарадње са локалном заједницом и сродним невладиним организацијама само су нека која обрађујемо на оваквим трибинама“, рекао је Мишо Полетан, предсједник Градске организације породица несталих, заробљених и погинулих лица Бијељина.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Митровић: Поступити као власти Кантона Сарајево | Јадовно …
Митровић: Радом и залагањем до статуса од јавног интереса …
Митровић: Од Брамерца нисмо добили одговоре | Јадовно 1941.