Нигде другде у свету, у неком рату, мужеви нису остављали жене, а жене мужеве само због националне припадности, као што је то било у сукобима на простору некадашње Југославије. Американци су се током рата женили Вијетнамкама, после Другог светског рата и Јапанкама, само су Срби, Хрвати и Муслимани због рата остављали своје брачне партнере.
Истина, статистички гледано, Срби и Српкиње били су у томе и најневинији, односно највернији датој брачној заклетви барем што се тиче опстанка заједнице. На америчкој војној академији Вест поинт кадет који превари девојку губи право школовања. „Није веран девојци, неће бити веран ни заклетви, ни армији.“
Да ли и тај ментално-политички контекст делимично објашњава најновије захлађење између службеног Загреба и службеног Београда око подизања споменика народном хероју мајору Милану Тепићу у Београду? За нас је он херој, за Хрватску није. Ми сматрамо да је мајор Тепић остао веран својој војничкој заклетви и држави СФРЈ, нова хрватска држава ту прошлу државу и заклетву очито не признаје. Невероватно је да нико у Хрватској не сме ни данас јавно да каже: у моменту када је мајор Тепић дигао у ваздух складиште муниције Беденик, Хрватска још није била међународно призната и ЈНА је била једина легитимна војна сила на простору Хрватске.
Све остало су биле илегалне паравојне формације. Наравно да се то у Хрватској не сме изговорити, јер би то довело у сумњу службени карактер рата који је тамо вођен. Мајора Тепића у Хрватској оптужују да је дижући у ваздух складиште муниције убио и 11 припадника хрватске војске, који су нападали то складиште, а ти који су нападали складиште били су по међународном праву у то време паравојна формација. Јер, Хрватска је међународно призната тек почетком 1992. године.
Но, да све те правне финесе оставимо по страни, феномен војничке заклетве и војничке жртве признаван је и поштован у ратовима чак и од непријатеља. Два поручника бојног брода Југословенске краљевске морнарице Милан Спасић, Србин, и Сергеј Машера, Словенац, нису дозволили да у априлском рату 1941. њихов разарач „Загреб“ падне у руке Италијанима. Разарач се налазио у Боки Которској и посада је очекивала да исплове и придруже се савезницима у Средоземљу. Но, издаја у врху Ратне морнарице онемогућила је покрет брода, тек неколико мањих бродова, једна подморница и неколико хидроавиона успело је да напусти Боку и оде пут Отранта.
Командант разарача „Загреб“, капетан бојног брода Никола Кризомали, у НДХ је после био у кабинету Анте Павелића и Артуковићев сарадник, дакле Кризомали је наредио целокупној посади разарача да напусти брод, јер се разарач мора предати у исправном стању Италијанима. Први је сишао са разарача наређујући поручницима Спасићу и Машери да и они то учине.
Стојећи на командном мосту брода, посада се већ искрцала и била на гату, Спасић и Машера су одговорили Кризомалију: „Град Загреб је издао, разарач Загреб неће издати“. Машера је подигао ратну заставу, обојица су јој салутирали и детонирали претходно постављен експлозив у броду. После страховите експлозије разарач је потонуо, тело Милана Спасића пронађено је после неколико дана. Сахрани у Савињској дубрави присуствовала је маса народа, војни свештеник Никола Мандић завршавајући опело рекао је: ,,Слава ти, нови Синђелићу!“
На сахрани је био и вод италијанске војске да изврши почасну паљбу, официр који је командовао водом изјавио је: „Ми, Италијани, и сами морамо да се угледамо на овакве хероје као што су били југословенски морнарички официри. Само ако и ми будемо имали такве јунаке, Италија може добити рат“. За време сахране, у знак почасти, гробље су надлетели италијански авиони.
Годину дана касније, у британској поморској бази на Малти откривена је спомен-плоча с именима Милана Спасића и Сергеја Машере, као пример како се брани држава. Енглески публициста А. Д. Дивин је у свој књизи о највећим поморским подвизима у Другом светском рату Спасићу и Машери доделио почасно место истичући да је то први случај у историји светских ратних морнарица да млађи официри дигну у ваздух брод, потону са њим, док командант бежи са брода.
Маршал Тито је 28. јуна 1973. године потписао указ којим су поручници бојног брода Милан Спасић и Сергеј Машера одликовани Орденом народног хероја. Не само фашистичка Италија, већ је и социјалистичка Југославија признала херојство официра југословенске монархије. Исто то херојство признато је и поручнику бојног брода Александру Берићу, команданту речног монитора „Драва“ у априлском рату 1941.
Мајор Милан Тепић и војник Стојадин Мирковић бранили су објекат ЈНА у Хрватској, у СФРЈ. Бранили су тадашњу државу, бранили су своју војничку и официрску част. Коју су многи 1991. издали. Као и 1941. И сви ти који су је издали завршавали су цивилне школе и војне академије у Југославији. Не у шуми, и не у Канади, или Аустралији. Верујем да многи у Хрватској интимно признају херојство мајора Тепића, наравно јавно то неће рећи. Не због Тепића, већ због сопствене издаје…
Пише: Мирослав Лазански
(Политика)
Извор: Интермагазин
Везане вијести:
Детаљи последњег дана живота мајора: Тепић је склонио …
У име части – говор мајора Милана Тепића | Јадовно 1941.
Спасић и Машера у сенци ревизије историје | Јадовно 1941.
И непријатељи дошли на сахрану: Чин храбрости наших војника …