fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

„Мигови“ трн у оку комшијама

У Србију стигла још два руска авиона, трка у набавци војне технике на Балкану се заоштрава. Хрватска у уторак отворила понуде за набавку новог ловца, у трци „грипен“ и Ф-16

Миг 29, фото Н.Фифић
Миг 29, фото Н.Фифић

Док је гигантски „антонов 124“ у уторак из Русије транспортовао други пар ловаца „миг-29“ за Војску Србије, у Загребу су отворене понуде за набавку нових борбених авиона за Оружане снаге Хрватске. Српски „мигови“ на Балкану ускоро ће добити конкуренцију у виду шведских „грипена“ или америчких Ф-16, који ће ући у хрватску војску.

Руска испорука дала је Србији предност у ловачкој авијацији у односу на комшије. Број пристиглих летелица на батајнички аеродром у уторак после подне попео се на четири, а у наредна два дана руски транспорт ће бити заокружен. Са друге стране, коначну одлуку о ваздухопловима који ће летети од мора до Муре и Драве званични Загреб донеће најраније за два месеца, после детаљне анализе понуда које су отворене у уторак.

– Шест авиона „миг 29“ до петка ће стићи у Београд и имаћемо озбиљну ескадрилу, убедљиво најснажнију у нашем региону – изјавио је председник Александар Вучић за Прву ТВ, додавши да је за кратко време у Србију стигло много више авиона него у претходних 40 година. – Поносан сам на то и уверен да ће наши техничари умети да раде и наши војници да лете на тим моћним машинама. Да би људи знали, постоје неке техничке могућности такозване пете генерације, али ово је „четири плус генерација“ ловаца и ми смо проблем решили у наредних 20 година.

Последњи војноекономски маневри Србије и Хрватске показују да трка у наоружању на Балкану улази у своју у нову фазу. И док се Београд појачава руском војном техником, Загреб је окренут махом НАТО, али и другим партнерским земљама. Позиву хрватског министарства одбране да доставе понуде за продају ратних летелица одазвале су се четири државе – САД, Грчка, Шведска и Израел, а очекивана понуда Јужне Кореје је изостала. Војни врх Хрватске зато суочен је са избором – нови „грипени“ шведске производње или половни или нови ловци Ф-16.

Ф-16, Схуттерстоцк
Ф-16, Схуттерстоцк

План комшија јесте да већ следеће године потпишу уговор о набавци једне ескадриле од 12 до 18 летелица. Они очекују да први авиони слете 2020. године.

И док се Хрвати још баве финансијским конструкцијама, процедурама и папирима Војска Србије има другачије преокупације. Руски „антонов“ истоварио је у уторак око 17 часова још две „двадесетдеветке“, које ће се у Ваздухопловном заводу „Мома Станојловић“ придружити летелицама које су у Батајницу допутовале у понедељак. У прва два транспорта испоручена су четири једноседа у две верзије (9-13 и 9-12А), а предстоји испорука и два двоседа авиона (верзије 9-51). Један од кључних будућих задатака наших и руских инжењера биће и униформисање ових верзија у јединствени ловачки авион. Уколико се модернизација ових летелица заврши према досадашњим најавама, према анализама стручњака, они ће имати боље перформансе у односу на летелице које би према свом војном новчанику могла да набави Хрватска.

Министар одбране Александар Вулин потврдио је да ће појачање Војске Србије бити промовисано 20. октобра.

– Наше ваздухопловство се развија, као и читава наша војска. У следећим корацима, очекујемо да ћемо добити и војно-техничку помоћ за копнену војску – рекао је Вулин и прецизирао да већ трају припреме за представљање не само „мигова“, већ и пројекта 1.500 елитних војника Војске Србије. – Позивам све грађане да 20. октобра дођу на аеродром Батајницу и поделе понос што је наша војска све јача.

Грипен, Схуттерстоцк
Грипен, Схуттерстоцк

НАТО, ЗА „НОВОСТИ“: СРБИЈА БЕЗ ОГРАНИЧЕНјА

Одбрамбена опрема коју партнери НАТО набављају, суверени је избор тих земаља. Не постоје ограничења која НАТО намеће. Србија је цењени партнер НАТО и сведоци смо све веће сарадње у области одбране последњих година. На захтев Србије, НАТО ће наставити да ради са Оружаним снагама и Министарством одбране како би им помогао у њиховим реформама и трансформацији.

Ово је „Новостима“ пренео званичник НАТО из Брисела, одговарајући на наше питање како Алијанса гледа на пошљику руских „мигова“ нашој земљи, као и да ли је сматрају као евентуално јачање утицаја Москве у Србији, како то неки тумаче. (Д. Р. Ђ.)

Аутор: Р. Драговић

Извор: НОВОСТИ

Везане вијести:

Колинду сад жуљају „мигови“ за Србију | Јадовно 1941.

Пилот Ђорђе Иванов: Како сам макетама надмудрио НАТО …

Чепурин: Гуше „Ниш” да би ранили вашу земљу | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: