У Музеју Семберије у Бијељини данас је отворена изложба о меморијалима Првог свјетског рата у Републици Српској, чији су аутори Мирко Бабић, Снежана Неговановић и Ненад Лукић.
Неговановићева је рекла новинарима да је изложба резултат трогодишњег истраживања и ово је њено прво представљање које приказује стање 43 меморијална обиљежја, а уз изложбу је урађен и каталог.
„Упоредо са нашим истраживањем трајала је и обнова меморијала, захваљујући општем интересовању поводом стогодишњице обиљежавања краја Првог светског рата и овом изложбом започиње низ догађаја којима ће се обележити победа у овом Великом рату“, истакла је она.
Према оцјени аутора истраживања, на територији Републике Српске меморијали Великог рата су у врло добром стању, захваљујући активном односу према оваквим спомен-обиљежјима, нарочито послије стварања Републике Српске и јасно дефинисаног става ка српском националном идентитету.
„Велики број меморијала је обновљен, након што су прошли сличну судбину и бурну историју, настали су након Првог светског рата, срушени у Другом светском рату, након тога су обновљени на неки другачији идеолошки начин, да би опет били рушени у последњем одбрамбено-отаџбинском рату и поново обновљени, са враћеним крстом који је раније био замењен петокраком“, каже Неговановићева.
Она је навела да ће поводом обиљежавања стогодишњице побједе у Великом рату у Републици Српској бити постављени и нови споменици.
Изложба приказује три врсте меморијалних обиљежја, споменике жртвама егзекуција и намјештених процеса Србима након Сарајевског атентата, меморијале борцима Великог рата и споменике меморијализације династијама који су подизани у част краљу Петру и краљу Александру.
За Неговановићеву Бијељина има најљепши споменик краљу Петру у Републици Српској, а најљепши споменик Великог рата у Српској је у Требињу, у чијој је креацији учествовао и велики српски пјесник Јован Дучић.
„Српски народ је у 20. веку преживео велика страдања и свим тим људима који су страдали за данашњу слободу треба одати пошту, иако нисмо успели ни да попишемо жртве тих ратова“, рекла је она.
Истраживање стручњака из Србије и Српске обухватило је и меморијале на просторима данашње Федерације БиХ.
Неговановићева каже да споменици у Мостару и Стоцу нису ни пронађени, у Сарајеву постоје, али са другачијим видом интерпретације, док су аутори имали одличну сарадњу у Тузли гдје је постављен и нови споменик добровољцу из Великог рата.
Она је посебно истакла важност обнове Видовданске костурнице на Кошеву у Сарајеву, која се ради по пројекту Републичког завода за заштиту природног и културног насљеђа из Бањалуке.
Изложба „Меморијали Првог свјетског рата на територији Републике Српске“ биће постављена у Музеју Семберије у Бијељини до 23. Фебруара.
Извор: СРНА