Убиства, паљевине, понижавања…Минобацачки проjектили на Високе Дечане…Демолирање православних храмова… Поновна протjеривања повратника…За све те злочине одговарало „неколико особа“.
Приредио: Неђељко ЗЕЈАК
Седамнаестог марта навршава се 11 година од мартовског погрома косовско-метохиjских Срба – то jе датум коjи jе означио завршетак организованог прогона Срба са простора jужне српске покраjине.
Сигнал за нападе, убиства, паљевину имовине, цркава и манастира дали су тадашња Радио-телевизиjа Косова и лист „Коха“ емитовањем лажне информациjе да су у риjеци Ибар, у мjесту Чабра на сjеверу Косова, Срби утопили албанско диjете.
У сjеверноj Косовскоj Митровици убиjено jе двоjе Срба. Истовремено, у центру Приштине и на прилазима српским селима у остатку Косова почело jе масовно окупљање Албанаца.
УНМИК полициjа и КФОР били су ниjеми посматрачи похода албанских демонстраната на Чаглавицу, код Приштине, Косово поље, Липљан, Призрен, Обилић, Гњилане…
Хиљаде Албанаца пробило jе полициjску блокаду на прилазу Чаглавици. Запаљене су куће и рањено петоро Срба. Српски извори са терена jављали су о паљењу села, рушењу и прогону.
У Подуjеву jе срушен Крст са локалне цркве, у Приштини запаљена црква Светог Николе, у Призрену су горjели Свети Архангели, Богословиjа и Храм Светог Ђорђа.
У Косовскоj Митровици убиjена jе Јана Тучев на тераси свога стана, док jе од снаjперског хица погинуо Боривоjе Спасоjевић, а неколико десетина Срба коjи су бранили линиjу раздваjања према jужноj Косовскоj Митровици jе рањено.
У jужном делу града спаљена jе црква Светог Саве, а српско село Свињаре на око три километра од центра Косовске Митровице – потпуно jе опљачкано и спаљено.
У Облићу jе спаљено педесетак српских кућа у Церскоj улици. Горjеле су све куће у насељу Тодоровићи, као и црква у центру града тик уз полициjску станицу.
У призренском региону страдали су скоро сви обjекти Српске православне цркве, погинуо jе Драган Недељковић. Спаљено jе сjедиште епископа, катедрални храм Светог Ђорђа затрпаван jе запаљеним аутомобилским гумама.
У Ораховцу jе претучен стариjи брачни пар, а зграда поште потпуно демолирана. У Штрпцу, у селу Драjковце, убиjен jе Добривоjе Столић, а његов син jе тешко рањен и током ноћи jе подлегао повредама.
У Гњилану су попаљене све српске куће, убиjен jе Бобан Перић док jе Славољуб Дабић претучен до смрти; Срби су евакисани у црквено двориште, а било jе и неколико покушаjа напада на село Шилово…
У Витини jе лакше рањен свештеник Драган Коjић и запаљена школа. У Косовскоj Каменици започела су каменовања, пребиjања и застрашивања. Из аутомобила са српским регистарским таблицама извучен jе и претучен Југослав Савић коjи jе неколико дана касниjе – преминуо.
У региону Пећи спаљено jе свих 25 повратничких кућа, и то у Белом пољу коjе се „наслања“ на базу Италиjанских воjника. Срби из центра града су евакуисани у Пећку Патриjаршиjу.
Манастир Високи Дечани био jе мета припадника ОВК коjи су на ову српску светињу испалили пет минобацачких проjектила…На централном Косову у самоj Приштини била jе наjтежа ситуациjа – упади у станове, премлаћивања..
Спаљена jе црква Светог Николе у коjоj jе изгорио jедан од наjвредниjих иконостаса СПЦ, рад дебарских маjстора.
У Липљану jе смртно страдао Ненад Весић..Пребиjања и паљевине систематски су вршене и на Косову Пољу где jе запаљено око 150 домова, болница и Дом здравља, пошта, црква Светог Николе…Из куће jе извучен Златибор Траjковић и на очиглед супруге поливен бензином и запаљен.
Након погрома, већина расељених ниjе се вратила, а неки од њих и данас живе у контеjнерском насељу у селу Угљаре, недалеко од Косова Поља…
Мада су наjвиши званичнци ЕУ дали гранциjе да ће кривци одговарати – то се никада ниjе десило.
У Еулексу „немаjу времена“ за изjаве о мартовском погрому, али су Срну упутили на државног тужиоца самопроглашеног Косова, коме jе прениjето овлаштење да води истраге.
„Неколико њих осуђено jе на казне затвора“- каже за Срну портпарол државног тужилаштва самопрокламованог Косова Астрит Кољаj и наводи да су истраге вођене по регионима те да немаjу податке о броjу процесуираних…
Везане виjести:
СУТРА ОБИЉЕЖАВАЊЕ 11 ГОДИНА ОД МАРТОВСКОГ ПОГРОМА
Позив за обележавање годишњице мартовског погрома у Грачаници
ПОЗИВ ДА БУДЕ СПРИЈЕЧЕН 17. МАРТ