Историчар Предраг Марковић рекао jе Срни да захтjев да се 11.jули
у УН прогласи „даном сjећања на геноцид у Сребреници“ показуjе да Бошњаци
све активности своде на истицање своjе жртве и на мржњу према Србима, те додао да
ће тиме довести у незгодну ситуациjу и свог спонзора Турску, због геноцида над Јерменима.
„Они ће тиме довести у незгодну ситуациjу свог спонзора Турску за коjу ће то
имати врло лоше посљедице, због Јермена“, рекао jе Марковић, подсjетивши да
у поjединим земљама већ постоjе резолуциjе о геноциду Турске над Јерменима.
Коментаришући писмо Свjетског бошњачког конгреса генералном секретару УН Бан Ки Муну, Марковић jе оциjенио да jе за Бошњаке велики проблем да ли искључиво инсистирањем на садржаjима мржње могу стварно да буду дио некакве заjеднице – ЕУ или било коjе друге.
„Има ту много проблема, jер постоjи и геноцид у Руанди, коjи jе већи сто пута од Сребренице. Таj преседан би изазвао велике проблеме, jер када би се сваки ратни злочин обележавао у УН као
посебан дан, ту не би било краjа списку ратних злочина у модерноj историjи“,
рекао jе Марковић.
Што се тиче покушаjа Бошњака да злочин у Сребреници изjедначе са холокаустом, Марковић jе рекао да постоjе много већи злочини у 20. виjеку од Сребренице, али да ниjедан ниjе изjедначен са холокаустом.
„То би довело до инфлациjе злочина, а вероватно ни сама jевреjска заjедница не би била тиме одушевљена, jер jе холокауст, ипак, jединствен“, рекао jе Марковић.
Он jе оциjенио да jе веома проблематично изjедначавати сваки злочин са холокаустом, jер jе холокауст злочин сам за себе и не може се сваки масовни злочин назвати ни геноцидом, нити холокаустом.
„У УН свашта прође као резолуциjа, али проблем jе што jе то врло лоше, пре свега за културу сећања на холокауст, а лоше jе и за односе у региону“, истакао jе Марковић.
Свjетски бошњачки конгрес jе у писму генералном секретару УН затражио да 11. jули у УН буде проглашен „даном сjећања на геноцид у Сребреници“.
У писму, коjе су упутили Мустафа Церић и Харис Хромовић, напомиње се да jе „управо обиљежен Дан сjећања на холокауст, 27. jануар“ и да jе, како се наводи, „злосретни инцидент
са концертом Србиjе у Генералноj скупштини, 14. jануара, поново подсjетио да човjечанство
мора бити на опрезу и упозоравати на будуће приjетње масовних злодjела“.