arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Логораши бране усташки поздрав „За дом спремни!“

Хрватски логораши из ратова деведесетих година прошлог вијека залажу се да усташки поздрав „За дом спремни!“ не буде више оспораван и тврде да је он, заправо, поздрав Хрватских одбрамбених снага /ХОС/ и хрватских бораца из посљедњих ратова.

Фото: Wikipedia
Фото: Wikipedia

Они окривљују заступнике СДП-а да у Сабору покушавају да „криминализују поздрав `За дом спремни!`, који је кориштен у домовинском рату, његовим изједначавањем са усташким поздравом који се користио током Независне Државе Хрватске /НДХ/“.

Логораши тврде да је поздрав „За дом и поглавника спремни!“ био усташки поздрав, а „За дом спремни!“ само – „краћа изведеница“.

Њима је неприхватљиво да „неки појединци у хрватском друштву“ гледају на актуелна друштвена догађања из контекста 1945. године, упркос, како наводе, „злочинима југословенског комунистичког режима“, преносе хрватски портали.

Логораши наводе да су у посљедњем рату припадници ХОС-а користили „историјски хрватски поклич `За дом спремни!`“.

Сви документи из Другог свјетског рата, као и филмски и радио журнали из доба усташке НДХ, показују да је „За дом спремни!“ био свакодневни поздрав унутар режима који је убио стотине хиљада Срба, Јевреја, Рома и антифашиста.

У Хрватској, од стицања самосталности, трају снажни покушаји да се симболи усташког режима претворе у нове националне симболе, упозоравају историчари и медији ван Хрватске.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Хрватска: Табла „За дом спремни“ и даље на чекању

„За дом спремни“ – лажна историја лажних домољуба | Јадовно …

Чињенице о кованици усташког режима | Јадовно 1941.

 

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Privacy policy

Association of Descendants and Supporters of Victims of Ustashian Concentration Camps in Jadovno

Izdavačka djelatnost

  Рjешењем Министарства просвjете и културе Републике Српске броj 07.030-053-162-5/10 од 22.02.2010. год.

Kad se nebo srušilo

Zdenka Novak | Kad se nebo srušilo Zdenka Novak | When Heaven’s Vault Cracked Autorica

Sadržaj

Autorica Zdenka Novak, rođena 26. novembra u Zagrebu u imućnoj jevrejskoj obitelji, istinitu

Izrael

“Što je u jednom imenu?”, kaže Julija kad čuje da je Romeo jedan

Zagreb

U Zagrebu nakon četiri godine! U početku sam osjećala samo umor i neku

S partizanima

Kad je početkom rujna Italija kapitulirala, na Sušaku je nastala prilična panika. Iako

Na Sušaku

Od lipnja 1941. pa do kapitulacije Italije u jesen 1943. godine živjela sam

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​