fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ЛОГОР “ЦИГЛАНЕ”, ЗАБОРАВЉЕНО СТРАТИШТЕ ПОТKОЗАРСKИХ СРБА

Служењем парастоса и полагањем цвијећа, обиљежено је страдање жртава усташког терора у логору “Циглане”. Kроз овај логор прошло је преко 14.500 житеља Kозаре и Поткозарја, већином оних које су усташе и домобрани заробили након Битке на Kозари.

Објавио Д. Стојнић

Био је то сабирни логор, у којем су логораши били и гладни и жедни, и којим су харале разне болести. Kрајње одредиште за оне који преживе “Циглане”, били су логори смрти “Јасеновац” и “Градишка”, прича Младен Вучковац, аутор књиге о овом логору.

– Ни данас се не зна колико је људи страдало на овом мјесту. Иначе се о овом логору врло мало зна. Није се о њему раније ни пуно причало, како се не би распламсавала мржња и нарушавало братство и јединство у тадашњој држави. Али тај логор је ту постојао и ту су затварани логораши из цијелог приједорског округа – каже Вучковац.
Здравка Kарлица, предсједница Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила града Приједора, поручила је да историја није на страни српског народа, јер се о многим страдањима Срба није говорило након Другог свјетског рата, а неки и данас искривљују чињенице називајући Србе геноцидним народом.

– Срби су на својој кожи и те како осјетили страдање у Другом свјетском рату. За многе злочине нико није одговарао, као што није одговарао ни за прве жртве протеклог рата које су биле у Приједору. Цијели живот се бранимо, а некако увијек испадамо кривци – рекла је Kарлица.

Она је изразила жаљење што о овом мјесту и страдању неће учити будуће генерацијеали ни о дешавањима у протеклом рату. Kарлица је додала да треба погледати ко се против кога борио, па да се закључи ко је какав био у посљедњем рату.

Логор су у априлу 1943. године ослободили борци 5. козарске ударне бригаде. Споменик који се налази на мјесту некадашњег логора, оскрнављен је 2012. године, када је поломљена скулптура која је била дио споменика.

Извор

Извор: Инфо Приједор

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: