Služenjem liturgije i parastosa, te polaganjem vijenaca na spomenik u banjalučkom naselju Drakulić u nedjelju, 7. februara, biće obilježene 74 godine od ustaškog pokolja nad srpskim stanovništvom u selima Drakulić, Motike, Šargovac i rudniku Rakovac.
Obilježavanje počinje u 9.00 časova služenjem svete liturgije u Spomen-hramu Svetog velikomučenika Georgija u Drakuliću, rečeno je Srni u Srpskoj pravoslavnoj crkvenoj opštini Drakulić.
U 12.00 časova kod Spomen-kosturnice u Drakuliću biće služen parastos za nevino ubijene, nakon čega će biti položeni vijenci i održani prigodni govori.
Potomak žrtava drakulićkog zločina Nedeljko Mitrović rekao je Srni da se u Drakuliću dogodio stravičan genocid nad srpskim narodom koji, nažalost, nikada nije procesuiran.
Mitrović smatra da mladi u Srpskoj treba da grade jedinstvo i patriotizam i ne zaborave sjećanja na svoje postradale, jer je srpski narod dao velike žrtve u proteklim ratovima.
U romanu „Drakulići“ pokojnog banjalučkog novinara i publiciste Jovana Babića koji je godinama istraživao ovaj zločin, ističe se da pokolj nad srpskim stanovništvom u selima oko Banjaluke 1942. godine predstavlja genocid.
Plan pokolja, prije koga su čak potrovani psi u navedenim selima – da ne bi najavili dolazak ustaša, razradio je stožernik za Hrvatsku krajinu Viktor Gutić zajedno sa fratrom Nikolom Bilogrivićem, dok se po monstruoznosti zločina istakao zloglasni fra Filipović, navodi se u ovom romanu.
Filipovićev zločin katolička crkva uporno osporava, napisane su čak i knjige u njegovu odbranu, iako postoje zvanični ustaški dokumenti koji ga dokazuju, navodi se u ovom romanu.
Ustaše su u ranim jutarnjim časovima 7. februara 1942. izvršile pokolj nad srpskim stanovništvom u banjalučkim selima Drakulić, Motike, Šargovac i rudniku Rakovac. Prema do sada prikupljenim zvaničnim podacima, ubijeno je najmanje 2.300 ljudi, među kojima 551 dijete.
U ovom zločinu ustaše su pod komandom nadporučnika Josipa Mišlova i fra Vjekoslava Filipovića, iz takozvanog „Tjelesnog zdruga Ante Pavelića“, uz pomoć banjalučkih ustaša ubijale Srbe bez ijednog ispaljenog metka – sjekirama, noževima i krampovima.
U dokumentima, čak i onim iz ustaških izvora tadašnje Nezavisne Države Hrvatske, navedeno je da je zločin u ovim banjalučkim naseljima bio najveći pokolj učinjen u samo jednom danu.
Prvi spomenik žrtvama ovog pokolja podignut je 1965. godine, a od 1991. godine svake prve nedjelje prije godišnjice stradanja služi se parastos u naselju Drakulić.
Iz Uprave grada Banjaluka najavljeno je da će sutra biti obezbijeđen besplatan prevoz iz centra grada do Spomen-crkve i kosturnice u Drakuliću.
Polazak autobusa predviđen je iz Vidovdanske ulice u 8.00 časova do Spomen crkve u Drakuliću, a u 11.00 časova do Spomen-kosturnice. U 11.00 časova obezbijeđen je autobus za prevoz od crkve u Drakuliću do spomen-kosturnice.
Vezane vijesti:
Stradanje Srba se nikada ne smije zaboraviti.
MASAKRI KAO UVOD ZA NAPAD NA KOZARU