Предсједник бањалучког Удружења логораша Другог свјетског рата Добрила Кукољ изјавила је да се никада не смије заборавити страшни злочин над 6.000 Срба у Старом Броду на Дрини 1942. године и да младе генерације морају његовати истину о страдању Срба у том рату.
„На овом мјесту око 300 српских дјевојака бацило се са лиците у ријеку Дрину да не би пале у руке усташа“, рекла је Кукољева Срни.
Она је навела да ће чланови овог удружења у петак, 29. септембра, први пут обићи овај спомен-комплекс.
У прољеће 1942. године усташе „Црне легије“ Јуре Францетића, међу којима су предњачили муслимани из подрињског краја, звјерски су убиле 6.000 Срба из источног дијела БиХ.
Усташке јединице покренуле су у прољеће 1942. године офанзиву у намјери да протјерају и побију српско становништво из источног дијела БиХ.
Tоком ове офанзиве, усташе су мучки убиле 6.000 Срба са подручја Сарајева, Сокоца, Олова, Кладња, Рогатице, Хан Пијеска и Вишеграда, који су покушали да пређу ријеку Дрину и потраже спас у Србији.
Спомен-капела у Старом Броду, посвећена српским жртвама страдалим у прољеће 1942. године, изграђена је уз благослов блаженопчившег митрополита дабробосанског Николаја.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Злочин у Старом Броду – Покољ 6000 Срба на Дрини 1942 …
Стари Брод: Небо је плакало над зеленом гробницом | Јадовно …
Страдање какво се не памти, догодило се у Подрињу на …