fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Конференција за медије: САЧУВАЈМО ТОПОВСКЕ ШУПЕ

Центар за примењену историју организује 28. октобра 2019. године у 10.00 часова Медија центру (Мала сала, Теразије бр.3) конференцију за новинаре и све заинтересоване, на којој ће бити представљена иницијатива за очување некадашњег логора Топовске шупе, која се спроводи у оквиру пројекта “Мапирање Холокауста – очување логора Топовске шупе“.

Логор Топовске шупе један је од првих логора за Јевреје и Роме у Европи. Налазио се у близини центра Београда, на месту данашње Аутокоманде.

Према постојећим изворима, од августа до новембра 1941, кроз овај логор прошло је око 5,000 мушких Јевреја и око 1,500 мушких Рома. Сви су, осим ретких изузетака, убијени у масовним стрељањима на стратиштима око Београда.

Данас је локација бившег логора Топовске шупе заборављена, запуштена и непозната широј јавности. Постоји велика опасност да зграде које су биле саставни део логора буду уништене због најављене изградње тржног центра.

На коференцији ће говорити:

Милован Писари, историчар и директор Центра за примењену историју

Брана Поповић, представник Јеврејске општине Београд

Златомир Јовановић, културолог, књижевник и представник Националног савета ромске националне мањине

Kонференцију ће модерирати новинарка Гордана Нешовић.

Пројектни тим ће извршити историографско истраживање логора, мапирање локације и документовање тренутног стања како би се трајно очувало сећање на логор и његове жртве. Историографско истраживање подразумева прикупљање архивске грађе у архивима у Србији и Немачкој, интервјуе, израду базе података жртава логора и објављивање резултата на вебсајту пројекта. У циљу подизања свести и алармирања домаће и међународне јавности, пројектни тим ће покренути јавну кампању за заштиту изворних логорских објеката од уништења као први корак ка изградњи трајног меморијала Топовске шупе.

Пројекат води Центар за примењену историју из Београда, у партнерству са организацијом из Берлина – Culture and more.

Пројекат подржавају Међународна алијанса за сећање на Холокауст (IHRA), Claims Conference и Савез јеврејских општина Србије.

Извор: Centar za primenjenu istoriju (CPI)

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: