fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

КОМЕМОРАЦИЈА ЗА ЖРТВЕ ЗЛОЧИНА У ГОШИЋУ И ВАРИВОДАМА

У организацији Српског народног вијећа /СНВ/ и општине Кистање, данас су у Вариводама и Гошићу одржане комеморације и служени парастоси за 16 углавном старијих жртава српске националности убијених у тим селима у августу и септембру 1995. године након операције „Олуја“.
Седам мјештана Гошића убијено је 27. августа 1995. године, а 28. септембра, мјесец и по дана након „Олује“, убијено је и девет мјештана оближњих Варивода.

Сви убијени у тим селима, у којима ни раније ни у вријеме злочина није било ратних активности, били су цивили, а ни након 23 године за њихову смрт нико није осуђен, саопштено је из СНВ-а.

Обиљежавање је почело у Вариводама парастосом који је служио епископ далматински Никодим, а присутнима су се обратили саборски посланик и предсједник СНВ-а Милорад Пуповац, предсједник Удружења „Документа“ Весна Tершелич и замјеник шибенско-книнског жупана Ања Шимпрага.

Обиљежавању страдања српских цивила присуствовали су специјални изасланик предсједника Србије за питања несталих Веран Матић, изасланик предсједника Сабора и Владе Хрватске Крешимир Партл, кнински градоначелник Марко Јелић са замјеником Жељком Џепином, као и представници Амбасаде Републике Србије, чланови породица и удружења жртава те бројни представници Срба у жупанијским и локалним властима са подручја Шибенско-книнске и Задарске жупаније.

Епископ Никодим се у свом говору осврнуо на објаву саборског посланика из СДСС-а Бориса Милошевића о томе да су убијени цивили у Вариводама били извјесили на своје куће бијеле крпе као знак мира и надања да ће на неки начин бити заштићени.

„Међутим, управо тај знак мира, који се вијековима стављао када је је неко хтио да покаже да долази под именом мира, био је знак који је упутио на њих, да се налазе у кућама, гдје су они послије пострадали, гдје су убијани под знаком мира, браћо и сестре. Убијани су зато што су били другачији, зато што су били православни, зато што су били Срби“, истакао је епископ Никодим.

У Вариводама су кобног дана убијени Душан Дукић /59/, Шпиро Берић /55/, Јово Берић /75/, Јован Берић /56/, Радивој Берић /69/, Марија Берић /69/, Милка Берић /67/, Марко Берић /82/ и Мирко Покрајац /84/, из чијих се година старости јасно види да се ради о цивилима који никоме нису представљали
пријетњу.

„Tи људи су остали у својим кућама, као што рече владика Никодим, имали су на својим кућама бијела платна, која су требала бити знак мира, одсуства спремности на било коју агресију према ономе који може ући у њихово двориште или покуцати на њихова врата“, рекао је предсједник СНВ-а Милорад Пуповац.

Он је подсјетио да им ништа од тога није помогло, зато што они који су ушли у њихова дворишта нису дошли ни са каквим добрим намјерама, него су дошли да би убијали, пљачкали и палили, као што су убијали, пљачкали и палили данима и неколико година након „Олује“.

Након парастоса и обраћања у Вариводама, присутни су посјетили и сусједно село Гошић, гђе су 1995. убијени Саво Борак /70/, Васиљ Борак /68/, Гроздана Борак /75/, Марија Борак /81/, Косовка Борак /77/, Милка Борак /75/ и Душан Борак /56/.

За злочине у Гошићу и Вариводама осумњичена су шесторица припадника хрватских полицијских снага, али након поступка пред Жупанијским судом у Задру те поновљеног суђења на Жупанијском суду у Шибенику оптужени су ослобођени кривице, чиме је истрага враћена на почетак, и то против непознатих починитеља, припадника Хрватске војске.

На основу одговорности Републике Хрватске, поједини чланови породица жртава судски су добили одштете за страдања својих најближих.

Извор: СРНА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: