fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Комеморација поводом годишњице депортације Јевреја из Суботице

Полагањем венаца на Споменик страдалих Јевреја код некадашњег гета и комеморацијом у Великој већници Градске куће у петак је обележено 73 године од депортације Јевреја из Суботице.

Тог 16. јуна 1944. око четири хиљаде суботичких Јевреја одведено је у нацистичке, концентрационе логоре широм Европе. Највећи део њих, око три хиљаде, из тих логора се није вратио. Некада веома бројна, јеврејска заједница у нашег граду данас броји 250 душа.

– Наш задатак је да сачувамо успомену на све страдале у концентрационим логорима. Успомена на њих није била чувана као градска баштина и баштина свих нас, то је почела да буде почетком деведесетих година прошлог века на иницијативу писца Бошка Крстића и тадашњег градоначелника Јожефа Касе – подсетио је Роберт Сабадош, председник Савеза јеврејских општина Србије.

– Ово што се десило у Суботици није било јединствен случај. Од отприлике 40 хиљада Јевреја у Србији 85 одсто се никада није вратило у своје домове. У Београду је постојао логор смри „Старо сајмиште“, које није достојно обележено и мора да има простор за памћење колективне историје. Због тога је формирана комисија за формирање меморијала, у чијим оквирима треба да буде и Музеј холокауста, који ће да обухвати и део историје Јевреја Србије и Суботице.

Дан када су суботички Јевреји, затворени у гето, масовно одведени у мађарски логор Бачалмаш, а потом у Аушвиц и друге логоре, један је од најтужнијих дана у историји Суботице.

– Холокауст је најстрашнији злочин против човечности савременог доба, који је иза себе оставио трајне последице и вечни ожиљак у историји јеврејског народа – истакла је заменица градоначелника Тимеа Хорват. – И суботички Јевреји поднели су велике жртве у том периоду. После рата у Суботицу се вратило око хиљаду Јевреја, али многи од њих нису остали у граду. Захваљујући онима који су остали у Суботици су сачувани јеврејска традиција, обичаји и култура. Јевреји су од 19. века до трагичних збивања 1944. године чинили окосницу развоја и модернизације Суботице, и због тога је неопходно радити на информисању о јеврејској заједници, али и разлозима њиховог масовног убијања током Холокауста.

Свечана комеморација заснована је на сведочењима преживелих и посвећена деци у холокаусту, а програм су приредили ученици ОШ „Вожд Карађорђе“ из Јакова и Железничке техничке школе из Београда.

Извор: Суботица

Везане вијести:

Сјећање на Јевреје депортоване прије 73 године у логоре смрти …

О уџбенику „Холокауст и његово значење“ | Јадовно 1941.

Сјећање на холокауст подстицај да се страдање не понови

Хиљаде људи на меморијалном скупу у Аушвицу (ФОТО)

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: