fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Комеморација на Дан сећања на жртве стратишта у Јајинцима

„Mир, скоро по сваку цену, то jе оно што понављамо током претходних седам година, од када jе Србиjа почела дубински да се мења и да се враћа себи и вредностима своjих предака, од коjих су неки своjе животе оставили управо на овом месту“, рекла jе Брнабић коjа jе предводила државну комеморативну свечаност у Спомен-парку Jаjинци.
ФОТО: Д. Јевремовић

Поучени турбулентом историjом и страдањем српског народа током 20. века, Србиjа jе данас чврсто опредељена за пут мира, поручила jе председница Владе Aна Брнабић на комеморативном скупу поводом обележавања Дана сећања на страдање Срба, Рома и Jевреjа у Jаjинцима.

Премиjерка jе казала да Србиjа данас неуморно истиче да су нам на путу напретка главни постулати мир, предвидивост и стабилност.

Никодиjевић: Дужност да се сећамо страдалих за нашу слободу

Србиjа jе поносна на своjу улогу у Другом светском рату и на све страдале коjи су дали живот за слободу, изjавио jе данас председник Скупштине града Никола Никодиjевић у Jаjинцима, поводом Дана сећања на страдање Срба, Jевреjа и Рома.

Истакао jе да jе важно неговати културу сећања и обележавати историjске догађаjе да, како каже, не бисмо поново доживели страхоте коjе jе српски народ преживео од 1941. до 1945.године.

Oбележен Дана сећања на жртве стратишта у Jаjинцима

У Спомен-парку „Jаjинци“ данас се обележава Дан сећања на страдање Срба, Рома и Jевреjа на том стратишту у Другом светском рату, а државну комеморативну свечаност предводи премиjерка Aна Брнабић.

Kомеморациjа jе почела у 11 сати, почасним поздравом почасне jединице гарде Воjске Србиjе, а након тога премиjерка Брнабић одала jе почаст страдалима полагањем венаца код Споменика жртвама злогласног стратишта, уз звуке химне Боже правде, у извођењу оркестра Воjске Србиjе.

Извор: ТАНЈУГ


Јајинци су највеће место страдања на територији окупиране Србије у Другом светском рату где су, према званичним, иако највероватније непрецизним подацима, од лета 1941. до јесени 1943. године нацисти стрељали 80.000 Срба, Јевреја и Рома.

У Јајинцима су убијани мушкарци, жене, припадници Народноослободилачког покрета, антифашисти, али и насумично хапшени цивили, као део одмазде немачких окупаторских власти у Београду, која је донела проглас којим за сваког убијеног Немца мора бити убијено 100 цивила, а за сваког рањеног Немца, мора бити убијено 50 људи.

У Јајинце су довођени и стрељани логораши из Бањичког логора и са Сајмишта.

Стрелиште у Јајинцима је пре Другог светског рата служило као „Школско стрелиште београдског гарнизона” војске Краљевине Југославије да би га немачке власти претвориле у простор за егзекуције, преноси Танјуг.

Меморијални парк, у оквиру кога се налази и споменик страдалима, отворен је 20. октобра 1964. године, поводом 20. годишњице уласка партизанских снага у Београд.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: