Крај Дунава у Новом Саду и споменика „Породица“ данас у подне одржана је комеморација, положени вијенци и служен помен жртвама Новосадске рације, које су од 21. до 23. јануара 1942. године убили и под лед бацили мађарски фашисти.
Погром, у којем је страдало више хиљада Новосађана, највише Срба, Јевреја и Рома, почео је још 4. јануара, у Чуругу, а настављен је у Шајкашкој области, Новом Саду и Бечеју, све до краја мјесеца.
Обраћајући се грађанима, црквеним великодостојницима, представницима јеврејске и ромске заједнице на Кеју жртава рације, градоначелник Новог Сада Милош Вучевић подсјетио је да су прије 74 године фашисти крвавим пиром завили Нови Сад у црно и тај злочин човјечанство не смије да заборави.
„Овај датум нас обавезује да тугујемо за невиним жртвама, да осудимо нељуде, али да живимо људске и цивилизацијске вредности и да никада не заборавимо“, рекао је Вучевић.
Он је подсјетио да су невини људи били изложени најстрашнијем мучењу и умирали су у леденој гробници Дунава.
„Не желимо да ћутимо, ни да заборавимо злочин које човечанство не сме да заборави, дан када су Хортијеви фашисти убили и под лед бацили више хиљада Новосађана“, рекао је Вучевић.
Он је навео да су у Дунаву остале цијеле генерације, цијели један град и да су то били најцрњи и накрвавији дани у истрији Новог Сада, када су страдали Срби, Јевреји, Роми, криви у нечијим болесним умовима само зато што су припадали другом народу и вјери, што је недопустиво и неприхватљиво.
„Наше достојанство и сећање никада неће признати освету и нетрпљивост према другачијем, али нећемо никада престати да се сећамо, јер тамо где престаје историјско памћење губи се сваки смисао и контекст нашег идентитета“, нагласио је Вучевић, наводећи да је Нови Сад град херој и најбољи примјер суживота.
Његово преосвештенство епископ јегарски Јероним, који је служио помен за жртве Новосадске рације, рекао је да су мошти ових светих мученика заувијек прогутали Дунав и Тиса, а да је једина кривица Срба и Јевреја, Рома била што су постојали у то вријеме, што су били живи и припадали свом народу и вјери.
„Окупљамо се сваке године да ове свете мученике не бисмо избрисали из свог варљивог сећања и сећајући се онога што се овде збило имао само једну жељу да се ово никада и нигде више не понови, јер смо сведоци да су овакви и још страшнији злочини могући и у наше доба“, рекао је еписког јегарски.
Помен жртвама служио је на хебрејском и главни рабин Србије Исак Асиел који подсјетио на страдања Јевреја, посебно дјеце током Другог свјетског рата у логорима широм Европе.
Вијенце на споменик положили су градоначелник Новог Сада, представници амбасада Израела и Мађарске, делегације јеврејске и ромске заједнице, као и потомака жртава Новосадске рације, а вијенци су спуштени и у Дунав, уз звуке сирене.
Везане вијести:
Годишњица почетка јануарске Рације 1942. у Шајкашкој области