fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Колиндина шутња

Јучерашњи дан председница Хрватске Колинда Грабар Китаровић сигурно је провела у свечаној атмосфери, иако наши суседи још немају владу и налазе се у постизборној грозници. Колинда је, међутим, пре годину дана победила на изборима за председницу Хрватске, али, док је испијала шампањац, сумњам да је макар и на тренутак помислила на једну оскрнављену спомен плочу на острву Паг.

Мјесто уништене спомен плоче на Пагу
Мјесто уништене спомен плоче на Пагу

Можда је давно требала да посети острво страве по чијем стењу се још налазе комади бодљикаве жице којом су пре 75 година опасани српски и јеврејски логори смрти. Да није тих комада жице и тих сећања, Слана би била нестварна романтична увала и тај комад острва бледожућкастог камења био би тако драгоцени дар природе. Да га заувек није затровао човек. На Пашким вратима, 1941. године, усташе су српске и јеврејске логораше везане за повеће камење, бацали у море са теретних бродица. Остатак људи пребациван је на обалу, где су смештани у посебне импровизоване логоре које је делила узвишица.

Део острва Паг посматран са врхова Велебита, подсећа на парче месечеве површине коју је неко бацио у Јадран. Јаке буре су толико оголиле тај део острва, те изгледа сабласно и величанствено у исто време. Као Голи оток, о коме се толико говорило.

О логорима смрти на Пагу се, међутим, толико ћутало. И даље се ћути. Ћуте хрватски медији и тамошњи интелектуалци, ћути и Колинда Грабар Китаровић.

То ћутање су прекинули  Душан Басташић и професор Борис Беговић када су у име Удружења „Јадовно 1941“ послали отворено писмо председници Хрватске, које су и званично предали амбасадору те земље у Београду 4. марта прошле године. У писму су тражили да Хрватска обнови спомен-плочу у ували Слана у оном облику у коме је она постављена још 1975. године, зато што је више пута скрнављена. Такође су затражили да Хрватска обезбеди уређење спомен-подручја Сла„на“, како би се свима који желе да га посете олакшао приступ, укључујући и изградњу мањег пристаништа.

Затражили су Басташић и Беговић још нешто. Да Хрватска држава на месту логора постави прикладан споменик свим његовим жртвама. Уз то су написали и како верују да ће одговор на њихово писмо свакако добити, чињењем или нечињењем председнице Хрватске.

До данас, није стигао званичан писани одговор из уреда председнице земље која је чланица ЕУ. Госпођа Китаровић је игнорисањем молбе да се постави спомен-плоча, укаљала сећање на жртве нацистичке НДХ.

Или грешим? Можда је њен одговор давно стигао, иако никада није написан? Јер, спомен-плоче на Пагу нема. Зашто шефица хрватске државе није одговорила на писмо? Да ли намерава то да учини? И када ће одговорити? Или ће и даље ћутати, све док престане свако сећање на острво ужаса које се у туристичким каталозима рекламира као место лудих журки, где нестају све моралне границе?

Извор: ПОЛИТИКА

 

Везане вијести:

ОБНОВИТИ СПОМЕН-ПЛОЧУ НА МЈЕСТУ ЛОГОРА „СЛАНА“

БРИСАЊЕ ТРАГОВА ХРВАТСКЕ МРАЧНЕ ПРОШЛОСТИ

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: