Директор Републичког Центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић оцијенио је као позитивно интензивирање процесуирања ратних злочина над Србима у Тужилаштву БиХ, али пита зашто се са тим чекало 20 година.
„Чекало се из простог разлога да поједини предмети буду сами затворени због биолошког нестанка починилаца ратних злочина и свједока ратних догађаја“, рекао је Којић Срни.
Он је рекао да су институције Републике Српске доставиле 1.084 пријаве за злочине над Србима, те да очекује да се у наредној години интензивно доставља документација, материјални докази и да се процесуирају најсложенији предмети ратних злочина над Србима.
Којић је истакао да је веома битно да је овим почело да се „одмотава клупко“ и да се показује оно на шта су институције Републике Српске упозоравале и подносиле кривичне пријаве за ратне злочине почињене над Србима у Сарајеву.
„У Сарајеву су муслимани пласирали свјетској јавности причу како је град под опсадом, а у ствари сад се показује оно на шта смо упозоравали и инсистирали да се процесуира, да су се у Сарајеву дешавали стравични злочини над српским народом од силовања дјеце и жена, одвођења из станова, затварања у логоре и затворе, подруме и убиства Срба“, навео је Којић.
Којић је напоменуо да је политика у Сарајеву била да се Срби истјерају из Сарајева, како би тај град постао искључиво муслимански, а то је видљиво и из посљедњег пописа становништва да Срба у Сарајеву више фактички и нема.
Коментаришући одлуку Тужилаштва БиХ о подизању оптужнице за ратне злочине против четири лица бошњачке националности због ратног злочина почињеног над осам припадника ЈНА у „Великом парку“ у Сарајеву 1992. године, Којић је рекао да је то позитивно с обзиром на то да је ријеч о најсложенијем предмету ратних злочина.
„Постоји потреба да се, поред ова четири лица, процесуира још одређени број лица за овај злочин, односно наредбодавци, непосредни извршиоци и лица која су учествовала у прикривању ратног злочина“, закључио је Којић.
Тужилаштво БиХ објавило је данас да је подигло више оптужница за ратне злочине у БиХ.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Којић: Институт за нестала лица БиХ у функцији бошњачког …
Којић: У рату убијено више од 2.800 жена српске националности …
Тужилаштво БиХ јенострано и дискриминаторско | Јадовно 1941.