arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Ко год се и данас поузда у клицање народа, изгледа да је заборавио судбину Богочовјека

Питам се некада како су спавали Јерусалимљани тих дана између „Осана Сину Давидову“ и „Распни га, распни!“.
ФОТО: Снимак екрана

Пише: Отац Дарко Ристов Ђого

Да ли су сањали Сина Давидовог, да ли су слутили колико се блиско у њиховим срцима крије та тако прелазива а највећа граница – она између човјека који поздравља Богочовјека који сједи на магарету и онога који у Њему види гору увреду за своје себељубље од разбојника? Шта им се мотало по главама и срцима? Да ли је и то „осана!“ било површно, само промијењиви утисак, једнодневни догађај или су у њему били цијелим бићем?

Како је уопште могуће да човјек и то не један – већ читав један град – пређе тако брзо од одушевљења до разапињања?

Апостол Петар ће касније поступке и народа и старјешина назвати „незнањем“ (Дап 3,17) – ваљда и сам знајући како се то клатно у човјековом бићу непрекидно креће од „осана“ до одрицања и назад, ка Христу, уколико га зло сасвим не заустави у нултој тачки неосјетљивости за сопствене заблуде.

Како ли су спавали – мирно и одушевљено или тешко, слутећи трагедију Крста – Јерусалимљани тих дана када је Син Давидов дошао на магарету да би вечерао са Ученицима, да га издају и разапну?

Шта су мислили кроз тих неколико дана и да ли су уопште могли да знају како се лако прелази тај пут од поздрава до одрицања, од жеље да те загрле до жеље да те разодјену?

И заиста: ко год се и данас поузда у клицање народа, изгледа да је заборавио судбину Богочовјека. Можда ће се такав човјек придружити Распетоме, носећи Његов и свој крст.

Али Крста њега или нас заобићи неће.

То што данас кличу – значи само да нас од Распећа дијели неколико дана.

Извор: ИН4С

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Sadržaj

Autorica Zdenka Novak, rođena 26. novembra u Zagrebu u imućnoj jevrejskoj obitelji, istinitu

Izrael

“Što je u jednom imenu?”, kaže Julija kad čuje da je Romeo jedan

Zagreb

U Zagrebu nakon četiri godine! U početku sam osjećala samo umor i neku

S partizanima

Kad je početkom rujna Italija kapitulirala, na Sušaku je nastala prilična panika. Iako

Na Sušaku

Od lipnja 1941. pa do kapitulacije Italije u jesen 1943. godine živjela sam

Pad Jugoslavije

Početkom 1941. još se ništa nije bilo promijenilo u našem svakodnevnom životu. Ja

Udaja

Oženili smo se 2. rujna 1940. godine. Fritz je bio isto tako skroman

Rat

Krajem semestra u Pariz su došli moji roditelji i Mira. Tata je produžio

Pariz

Koliko god mi je bilo teško ostaviti Fritza, moram priznati da mi je

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​