ПАУЛИН ДВОР МЈЕСТО ЗЛОЧИНА – СЈЕЋАМО СЕ 21 ГОДИНУ ПОСЛИЈЕ
БЕОГРАД, 11. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - Данас се навршава 21 година од злочина у селу Паулин Двор код Осиjека, гдjе су припадници Хрватске воjске убили 18 српских и jедног цивила мађарске националности, али до сада нико за оваj злочин ниjе одговарао по командноj одговорности нити за премjештање лешева.Директор Документационо-информационог центра „Веритас“ Саво Штрбац рекао jе Срни да су до сада за ово убиство осуђена само два припадника 130. бригаде Хрватске воjске, коjа jе извршила злочин, и то Никола Иванковић правоснажно на 15 година затвора, а Енес Витешкић неправоснажно на 11 година, послиjе двиjе ослобаћаjуће пресуде.
Штрбац jе рекао да jе то била регуларна jединица Хрватске воjске чиjи су командни кадар и састав познати.
Злочин се десио 11. децембра 1991. године, када су, наводно због освете за погинулог саборца, у кућу Андриjе Буквића, гдjе су цивили од 45 до 81 годину били у кућном притвору, упали ноћу хрватски воjници и побили их. Међу њима су била четири брачна пара.
Оваj злочин jе годинама прикриван. Тиjела 17 жртава откривена су 500 километара далеко од мjеста злочина, док jе тиjело 18-те жртве, jедне жене, Даре Вуjиновић, пронађено скалпирано у шибљу краj куће гдjе jе почињен злочин, а убиjени су и њени родитељи.
Сутрадан уjутро злочинци су кућу Андриjе Буквића, ради уништавања трагова злочина, експлозивом сравнили са земљом.
Штрбац jе истакао да jе до данас остало неистражено ко jе наредио оваj злочин, као и ко jе наредио, организовао и извршио премjештање тиjела са мjеста злочина, мада се зна да jе у то вриjеме, 1997. године, шеф свих служби безбjедности Хрватске био Мирослав Туђман, син покоjног хрватског предсjедника Фрање Туђмана.
Посмртне остатке 17 убиjених цивила пронашли су и ексхумирали истражиоци Хашког трибунала у маjу 2002. године на локациjи Ризвануша у близини Госпића, у Лици, коjа jе удаљена више од 500 километара од мjеста злочина.
Након ексхумациjе 2002. године, утврдило се да су ти остаци првобитно били покопани на простору jедног воjног складишта "Луг" код Чепина, у близини мjеста злочина, одакле су у зиму 1997. године, очигледно уз знање наjвиших воjних, полициjских и цивилних структура власти Хрватске, ексхумирани и у пластичним бурадима пребачени на локациjу на Велебиту, када су се за таj злочин заинтересовао Хашки трибунал, истакао jе Штрбац.
"Зна се да су директни `извршиоци радова`, односно ексхумациjа и превоза били инжењерци из Карловца. Па су они превезли тиjела у неком камиону, фингираjући да превозе кисели купус у пластичним бурадима, у коjа су ставили по jедан леш", рекао jе Штрбац.
Годину дана након ексхумациjе, 2003. године породице су их идентификовале у Заводу за судску медицину у Загребу и већину од њих сахраниле у Паулин Двору.
Српски страдалници сахрањени су у заjедничку спомен-гробницу, коjу су изградиле и финансирале њихове породице, а на коjу су 4. новембра 2010. године тадашњи предсjедници Србиjе Борис Тадић и Хрватске Иво Јосиповић, положили виjенце.
Убиjени су Милан Лабус, Спасоjе Миловић, Боjа Грубишић, Божидар Суџуковић, Босиљка Катић, Бошко Јелић, Милан Катић, Дмитар Катић, Драгиња Катић, Вукашин Медић, Даринка Вуjновић, Анђа Јелић, Милица Миловић, Петар Катић, Јован Гаврић, Милена Родић и Мариjа Суџуковић, сви српске националности, те Кећкеш Драгутин, мађарске националности.
Извор:
Везане виjести:
Сeћaњe нa жртвe рaтнoг злoчинa