Према проценама стручњака, у последњих 15-ак година на подручју Балкана створена је мрежа ћелија радикалних исламистичких група спремних да крену у борбу против запада. Највише их је у БиХ, Албанији и на Косову.
Према проценама безбедносних стручњака, у последњих петнаестак година на подручју Балкана створена је квалитетна мрежа ћелија радикалних исламистичких група спремних да крену у борбу против западне цивилизације, а највише их је у БиХ, Албанији и на Косову, пише загребачки Јутарњи лист.
Позивајући се на неименоване саговорнике блиске безбедносним службама, лист пише да су „муслимани на Косову и у Албанији“ далеко радикалнији него ли они у БиХ.
Проблем је, кажу, у тамошњим исламским заједницама које су подељене и испреплетане радикалним елементима.
Слична је ситуација у Македонији, а најпроблематичније је у западној Македонији у којој већином обитавају радикални исламски Албанци који сарађују са истомишљеницима у Албанији и у сукобу су са секуларним Албанцима националистима и македонском државом.
У Босни и Херцеговини Исламска је заједница прилично јединствена у осуди радикалних исламиста и покушава примирити ситуацију, тврде саговорници Јутарњег и додају да је, према доступним информацијама, број радикалиних муслимана све је већи.
Слична је ситуација у Санџаку који, тврде, треба проматрати као територијалну целину која обухватаа Србију, Босну и Херцеговину и Црну Гору.
„Муслимани из Санџака су далеко најрадикалнији“, тврди један од суговорника. У тамошњој Исламској заједници већ годинама траје сукоб између две струје што само погодује даљњој радикализацији. Обавештајни подаци пак говоре како се део вехабија из БиХ пресељава на подручје Санџака у Србији“, наводи Јутарњи.
Што се Хрватске тиче, лист пише да у овом тренутку у тој држави има између 50 и 70 особа које се квалифицирају као екстремни исламисти, а пунктови њихова ђеловања су Пула, Ријека и Загреб и сви они су под надзором служб, а засад није примећено њихово деловање које би ишло према неким терористичким операцијама.
Први радикални исламисти на ове просторе стигли су с ратом у Босни када је тадашње бошњачко руководство одобрило улазак страних бораца из исламских држава у Армију БиХ те је 1993. године основана бригада Ел Муџахид.
Након завршетка рата већи део бораца остао је у БиХ, добио је држављанство, основао породице и ширили идеје радикалног ислама кроз образовне и друге установе у којима су се добро позиционирали. Већ 1998. године радикални исламисти налазе ново подручје деловања, а то је Косово, где су се Албанци сукобљавали са тадашњим Милошевићевим режимом и у Македонији.
На простору Санџака у Србији вехабије се појављују почетком 2000. преко ноћи настају установе у којима се проповиједа вехабизам. Мета вехабија су социјално угрожене слабо образоване особе. Постојала је јака веза с вехабијама у Босни те су многе вехабије из Санџака одлазиле у камп у Горњу Маочу, некадашњем центру за обуку вехабија. Власти у БиХ у томе нису виделе проблем и прећуто су штитиле таква вехабијска средишта. Све док Мелвид Јашаревић 2011. године није запуцао на зграду Амбасаде САД-а у Сарајеву и ранио три особе.
Јашаревић је вехабија из Новог Пазара и прошао је вехабијски камп у Горњој Маочи. Пореклом из Новог Пазара,као и Сеад Плојовић који је у Хрватској покушао основати вехабијски покрет. Данас му се суди у Србији за подстицање на тероризам.
Други најпознатији локалитет је Горња Бочина у којој је главни вођа био имам Нусрет Имамовић који се сматрао главним вођом вехабијског покрета у БиХ.
И према њему су тамошње власти биле амбивалентне или су га прешутно подржавале.
Имамовић је избегао у Сирију у редове Фронте ал-Нусре, а САД га је ставио на листу најтраженијих терориста и прогласио га терористичким лидером у БиХ.
Познаватељи прилика у БиХ тврде како тренутно не постоји неко чврсто језгро вехабија у БиХ. Имамовић је у Сирији, а Билал Боснић, још један од најпознатијих вођа вехабија у БиХ, осуђен је на седам година затвора због подстицања на тероризам.
Извор: НОВОСТИ
Везане вијести:
Вехабизам се челичи у 28 насеља у ФБиХ
ВИДЕО: Исламска држава прети Европи, на списку је и Србија