БЕОГРАД – Професор Факултета политичких наука из Загреба Дејан Јовић и бивши саветник некадашњег председника Хрватске Иве Јосиповића, каже да је хрватска влада почела да ради неспремна, да се видело да нема програм, посебно не за мањине, те да је непознаница да ли ће она потрајати.
Хрватска је, сматра Јовић, у једној ситуацији за коју каже да није јасно ко заправо држави власт.
„Јер као да имамо сада одједном тријумвират, три лидера. С друге стране, неки процеси се догађају који се раније нису догађали и на које врх политичке власти не реагује, тако да ми се чини да постоји осећај једне лагане анархије у Хрватској која је доста опасна зато што се у тој анархији могу догодити свакакве ствари које у уређеној држави не могу“, навео је Јовић гостујући на РТС-у.
Велика је непознаница, каже, да ли ће хрватска влада да уопште потраје јер, објашњава, она има малу већину у парламенту тако да се поставља питање како ће се даље развијати ствари.
Објашњава да се то видело на самој седници на којој је влада потврђена да није било ни целовитог програма, а прва именовања министара изазвала су талас реакција, проблема и скандала.
„То је заправо јако лош почетак за ту владу“, рекао је Јовић уверен и да ћех тренд бити смањивање заступника Срба у хрватском сабору којих у овом тренутку, подстио је, има три, а истовремено ће се гледати и и какав статус имају Хрвати у српском парламенту.
Верује да ће нова власт у Хрватској отворити читав низ питања која имају везе са Србијом и која имају везе са приступањем Србије Европској унији.
„Мислим да ће се отварање свих тих питања лоше рефлектирати на односе Срба и Хрвата и Хрватске и Србије уопште. Ми смо већ сада видели на овим протестима који су били против одлука да се привремено суспендује концесија за локалну ТВ З1, да је било изразито антисрпских парола и да у том смислу постоји вал вербалног насиља. Надам се да неће ескалирати у нешто горе“, каже Јовић.
Чини му се, каже, да је позиција сваке мањине и сваке мале заједнице као што су Срби у Хрватској, изразито зависна од укупног стања у хрватском друштву.
„Срби у Хрватској нису толико издвојени из самог хрватског друштва да би за њих важила нека посебна правила. Чини ми се да либерална слободна Хрватска у којој је могуће у слободи изразити свој идентитете, имати своје мишљење чак и када се не слажеш са већинским, у којем је могуће бити оно што људи желе бити, да је то једини кључ за нормалана развој идентитета и нормалан развој Срба у Хрватској уопште“, истиче Јовић.
Каже да је лидер ХДЗ-а Томислав Карамарко неколико пута говорио о новом домовинском рату у својим претходним изјавама али да је увек објашњавао да се то односи на развој економије, на развој културних вредности које су повезане са домољубљем.
„Дакле није експлицитно говорио о насиљу. Али такве изјаве свакако отварају простор за спекулације и уносе одређени немир у хрватско друштво и код већине и код мањине“, рекао је Јовић напоменувши да је министар бранитеља важна позиција у хрватској влади, те да постоји тенденција да се бранитељи третирају као створитељи хрватске државе, дакле да се на њих не односе иста правила као на остале грађане, и у том смислу као да постоји нека тенденција да је њима држава дужна више.
Додаје да постоји тенденција да бранитељи, или један део њих, сами себе виде као четврту грану власти у Хрватској.
„Не бих хтео да генерализујем, има један део људи који су врло либерално демократски оријентисани, али има људи који имају идеју о посебном статусу свом“, каже Јовић.
Извор: Српски Народни Форум
Везане вијести:
Зоран Милановић: Нова хрватска влада је криминална и
Протести због забране емитовања ТВ Z1: Загребом се орило „За дом спремни“
Хрватска и даље иде усташким стазама Павелића и Туђмана