fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Javni poziv za obnovu kuća – Livno, Grahovo, Drvar, Glamoč…

Ministarstvo za izbjeglice i raseljena lica RS
Ministarstvo za izbjeglice i
raseljena lica RS

Na osnovu člana 23. stav 1. Zakona o raseljenim licima, povratnicima i izbjeglicama u Republici Srpskoj („Službeni glasnik Republike Srpske“ br. 42/05 i 52/12), a u vezi sa realizacijom Programa rješavanja problema raseljenih lica, povratnika i izbjeglica za 2016. godinu, Ministarstvo za izbjeglice i raseljena lica Republike Srpske raspisuje

J A V N I P O Z I V

za dodjelu pomoći u obnovi i rekonstrukciji stambenih jedinica izbjeglicama iz Bosne i Hercegovine, raseljenim licima u Bosni i Hercegovini i povratnicima u Republiku Srpsku i Federaciju Bosne i Hercegovine

ROK ZA PODNOŠENjE PRIJAVA: 12. APRIL 2016.

PREUZMITE IZJAVU: Izjava uz zahtjev za obnovu i rekonstrukciju_043130097

Pomoć u obnovi i rekonstrukciji stambenih jedinica, u cilju povratka, dodjeljuje se u okviru implementacije projekata pomoći u izgradnji, dogradnji i sanaciji stambenih objekata po principu „ključ u ruke“ i projekata dodjele građevinsko-zanatskog materijala sa stimulativnim novčanim sredstvima i novčana pomoć, u skladu sa Pravilnikom o minimumu stambenih uslova.

Implementator projekata je Ministarstvo za izbjeglice i raseljena lica Republike Srpske.

Povratnici srpske nacionalnosti i ostali, prijave za dodjelu pomoći u obnovi i rekonstrukciji stambenih jedinica, na području gradova i opština u Federaciji Bosne i Hercegovine, mogu podnijeti za: Grad Mostar, opštine: Bosanski Petrovac, Čapljina, Drvar, Glamoč, Grahovo, Ključ, Maglaj, Ravno, Stolac, Livno, Odžak i Kalesija.

-Povratnici hrvatske nacionalnosti i ostali, prijave za dodjelu pomoći u obnovi i rekonstrukciji stambenih jedinica u cilju povratka, na područje gradova i opština u Republici Srpskoj, mogu podnijeti za: gradove Banju Luku, Doboj, Prijedor; opštine: Berkovići, Brod, Derventa, Gradiška, Kotor Varoš, Laktaši, Modriča, Mrkonjić Grad, Oštra Luka, Pelagićevo, Prnjavor, Šamac, Teslić, Vukosavlje.

-Povratnici bošnjačke nacionalnosti i ostali, prijave za dodjelu pomoći u obnovi i rekonstrukciji stambenih jedinica u cilju povratka, na područje gradova i opština u Republici Srpskoj, mogu podnijeti za: gradove Doboj, Bijeljinu, Prijedor; opštine: Bratunac, Brod, Modriča, Novi Grad, Šamac, Srebrenica, Teslić, Vlasenica, Vukosavlje, Zvornik i Rogatica.

-Interno raseljena lica srpske nacionalnosti i pripadnici nacionalnih manjina i ostali, prijave za dodjelu pomoći u obnovi i rekonstrukciji stambenih jedinica, na području gradova i opština u Republici Srpskoj, mogu podnijeti za: gradove Bijeljinu, Trebinje, Istočno Novo Sarajevo; opštine: Brod, Gradiška, Modriča, Mrkonjić Grad, Novi Grad, Šipovo, Osmaci, Srebrenica, Zvornik, Kotor Varoš, Istočni Drvar i Foča.

Kriterijumi za odabir korisnika pomoći su:

Opšti kriterijumi za utvrđivanje potencijalnih korisnika pomoći za izgradnju i sanaciju stambenih jedinica su eliminatorni i obavezujući za sve korisnike:

1.Korisnik pomoći je izbjeglica iz BiH, raseljeno lice u BiH ili povratnik;

2.Korisnik pomoći je iskazao namjeru za povratkom;

3.Utvrđen status vlasništva ili stanarsko pravo nad stambenom jedinicom koja je predmet rekonstrukcije;

4.Korisnik pomoći je, na dan 30.04.1991. godine, imao prebivalište u stambenoj jedinici koja je predmet rekonstrukcije;

5.Stambena jedinica korisnika pomoći koja je predmet rekonstrukcije, smatra se neuslovnom za stanovanje, u skladu sa standardima o minimumu stambenih uslova;

6.Korisnik pomoći/nosilac domaćinstva i članovi njegovog domaćinstva od 1991. godine nemaju na teritoriji BiH drugu stambenu jedinicu koja se smatra uslovnom za stanovanje, u skladu sa standardima o minimumu stambenih uslova;

7.Korisnik pomoći nije primio pomoć u rekonstrukciji, dovoljnu da zadovolji standarde o minimumu stambenih uslova.

Dokumenti koje je potrebno dostaviti uz prijavu na Oglas koji se odnose na opšte kriterijume:

1.Potvrda nadležnog organa o statusu (za sve članove povratničke porodice prijavljene za pomoć u rekonstrukciji) Izbjeglice iz BiH, raseljena lica u BiH i povratnici:

Potvrda nadležnog organa o statusu izbjeglice iz BiH, raseljenog lica i povratnika, ili drugi dokumenti na osnovu kojih se može utvrditi navedeni status.

2. Prijava za dobrovoljni povratak:

Prijava za dobrovoljni povratak/ovjeren obrazac prijave, zahtjev za povrat imovine/stanarskog prava ili zahtjev za obnovu imovine.

3. Dokaz o vlasništvu/stanarskom pravu:

Status o vlasništvu ili stanarskom pravu nad stambenom jedinicom koja je predmet rekonstrukcije dokazuje se sljedećim dokumentima:

I) ZK (zemljišno-knjižni) izvadak;

II) Izvod iz katastarske evidencije, ne stariji od šest (6) mjeseci;

III) Rješenje o povratu imovine/stanarskog prava.

4. Uvjerenje o kretanju

Uvjerenjem o kretanju podnosioca prijave za dodjelu donacije pomoći za izgradnju i sanaciju stambenih jedinica, koje izdaje nadležni organ unutrašnjih poslova, dokazuje se da je korisnik pomoći na dan 30.04.1991. godine imao prebivalište u stambenoj jedinici koja je predmet rekonstrukcije. Potrebno je priložiti original uvjerenja o kretanju ili ovjerenu kopiju.

Izuzetno od prethodnog stava raseljenim licima može se odobriti pomoć za izgradnju dislociranog objekta pod uslovom da ispunjavaju sljedeće uslove:

a.da je vlasnik/posjednik parcele na koju dislocira stambeni objekat,

b.da ispunjava kriterije navedene u tačkama 5, 6 i 7.

  1. Potpisana i ovjerena izjava korisnika pomoći

Izjava korisnika pomoći/nosioca domaćinstva da je stambena jedinica, koja je predmet rekonstrukcije, neuslovna za stanovanje u skladu sa standardima o minimumu stambenih uslova.

  1. Potpisana i ovjerena izjava korisnika pomoći

Izjava korisnika pomoći/nosioca domaćinstva (ovjeren obrazac izjave) da on i punoljetni članovi njegovog domaćinstva, od 1991. godine, nemaju na teritoriji BiH drugu stambenu jedinicu koja se smatra uslovnom za stanovanje u skladu sa standardima o minimumu stambenih uslova.

  1. Potpisana i ovjerena izjava korisnika pomoći

Izjava korisnika pomoći/nosioca domaćinstva (ovjeren obrazac izjave) da on i punoljetni članovi njegovog domaćinstva, od 1991. godine, nisu primili pomoć u rekonstrukciji dovoljnu da zadovolji standarde o minimumu stambenih uslova.

Posebni kriterijumi

Vrednovanje se vrši na osnovu sljedećih kriterijuma:

Korisnik pomoći se vratio na svoje prijeratno prebivalište (spontani povratnik) i živi u uslovima koji su ispod utvrđenog stambenog minimuma.

Korisnik pomoći pripada određenim kategorijama, kao što su:

a)socijalne kategorije;

b)lica sa invaliditetom;

c)nezaposlena lica;

d)samohrani roditelji;

e)maloljetna djeca bez roditeljskog staranja;

f)penzioneri;

g)porodice poginulog borca;

h)porodice nestalih lica i bivši logoraši.

Korisnik pomoći boravi u kolektivnom vidu smještaju (tranzitno-prihvatni i kolektivni centri), alternativnom smještaju ili ostvaruje pravo na alternativni smještaj.

Broj i starosna dob članova porodice korisnika pomoći, koji su se prijavili za dobijanje pomoći za rekonstrukciju i povratak u BiH.

Dokumenti koje je potrebno dostaviti uz prijavu na Oglas koji se odnose na posebne kriterijume:

  1. Korisnici koji su se vratili na svoje prijeratno prebivalište i porodice u procesu povratka.

Potvrda ili uvjerenje nadležnog organa opštine povratka na kojoj su naznačena imena i prezimena povratnika sa tačnom adresom povratka.

  1. Korisnik pomoći pripada određenim grupama.

-Socijalne kategorije – rješenje/odluka nadležnog centra za socijalni rad da je stalni korisnik pomoći od Centra za socijalni rad;

-Lica sa invaliditetom – uvjerenje nadležnog organa/institucije;

-Nezaposlena lica – potvrda nadležne ustanove za zapošljavanje;

-Samohrani roditelj – izvod iz matične knjige umrlih;

-Maloljetna djeca bez roditeljskog staranja – potvrda/uvjerenje nadležnog centra za socijalni rad;

-Penzioneri – rješenje/odluka nadležnog organa/institucije ili ček od penzije;

-Porodice poginulih boraca – uvjerenje nadležnog organa/institucije;

-Porodice nestalih lica i bivši logoraši – uvjerenje nadležnog organa/institucije.

 

  1. Korisnik se nalazi u kolektivnom vidu smještaju (tranzitno-prihvatni i kolektivni centri), alternativnom smještaju ili ostvaruje pravo na alternativni smještaj.

Potvrda nadležnog organa na kojoj su navedeni svi članovi domaćinstva koji koriste alternativni smještaj.

  1. Porodice koje imaju više članova zajedničkog domaćinstva i njihova starosna dob.

Kućna lista korisnika pomoći ovjerena u opštini prebivališta/privremenog boravka, ne starija od šest mjeseci, uz fotokopije važećih ličnih karata za svakog punoljetnog člana navedenog na kućnoj listi o zajedničkom domaćinstvu i izvod iz matične knjige rođenih za maloljetne članove domaćinstva.

** *

U skladu sa Procedurama za odabir korisnika i realizaciju projekata pomoći u izgradnji, dogradnji, sanaciji stambenih objekata po principu „ključ u ruke“ i Procedura za odabir korisnika i realizaciju projekata pomoći u dodjeli građevinsko-zanatskog materijala i Procedurama za dodjelu novčane pomoći, prijavu potencijalnih korisnika pomoći na Javni poziv mogu vršiti i lokalne zajednice, odsjeci Ministarstva, udruženja i druge humanitarne organizacije – projektni pristup.

Podnosilac prijedloga dužan je da za sve predložene potencijalne korisnike dostavi dokumentaciju kojom se dokazuje ispunjavanje opštih kriterijuma, te da izvrši rangiranje predloženih korisnika po prioritetu.

** *

Prijava, sa dokazima o ispunjavanju kriterijuma iz Javnog oglasa, preporučenom pisanom pošiljkom ili lično, dostavlja se na adresu: Ministarstvo za izbjeglice i raseljena lica Republike Srpske – Odsjek Banja Luka, Trg Republike Srpske br. 1, Banja Luka, u zapečaćenoj koverti sa naznakom:

ZA JAVNI POZIV – NE OTVARAJ!

Oglas ostaje otvoren 21 dan od dana objavljivanja.

Izbor korisnika pomoći vršiće se u skladu sa Procedurama za odabir korisnika i realizaciju projekata pomoći u izgradnji, dogradnji, sanaciji stambenih objekata po principu „ključ u ruke“ i Procedura za odabir korisnika i realizaciju projekata pomoći u dodjeli građevinsko-zanatskog materijala i Procedurama za dodjelu novčane pomoći.

Ministarstvo za izbjeglice i raseljena lica će zaprimljene prijave potencijalnih korisnika koristiti i prilikom implementacije drugih projekata dodjele pomoći.

Nepotpune i neblagovremene prijave neće biti uzete u obzir na razmatranje i rangiranje.

Preliminarna rang lista o izboru potencijalnih korisnika pomoći, sa kriterijumima korišćenim tokom odabira korisnika, biće objavljena na oglasnim tablama i web sajtu Ministarstva za izbjeglice i raseljena lica Republike Srpske i oglasnim tablama opština.

Pravo na prigovor na preliminarnu listu korisnici imaju u roku od 15 dana od dana objavljivanja preliminarne liste potencijalnih korisnika.

Za sve dodatne informacije možete se obratiti na broj tel. 051/338-823.

Izvor: Udruženje Ognjena Marija Livanjska

 

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: