Влада jе у овогодишњем прорачуну повећала средства за Спомен подручjе Јасеновац и обиљежавање антифашистичке борбе са 249.000 на 500.000 куна, колико се годинама издваjа за комеморациjу на Блеибургу, чиjи jе покровитељ Сабор
Док jе Сабор покровитељ Блеибурга, у Хрватскоj ће постоjати усташтво, написао jе хисторичар Даниел Ивин у отвореном писму предсjеднику Сабора Борису Шпрему, протестираjући због покровитељства Сабора над комеморациjом на пољани близу споменутог аустриjског мjеста, на коjоj jе у борби с партизанским jединицама погинуло тек двадесетак усташких воjника коjи се нису хтjели предати.
Ивин сматра да се покровитељством Сабора крши Устав коjи се заснива на антифашизму, те да се тиме комеморира слом НДХ, фашистичке творевине коjа jе одговорна за злочине против Срба, Жидова, Рома и Хрвата. “У преамбули Устава стоjи да jе Хрватска настала на антифашистичкоj борби партизана, а овом комеморациjом то jе тек мртво слово на папиру”, истиче Ивин и подсjећа да су код Блеибурга заробљени неприjатељски воjници од коjих неки jесу незаконито убиjени, али не тамо, већ на другим мjестима.
СДП-овац Шпрем jе већ други шеф Сабора коjем Ивин пише. Од првог, ХДЗ-овца Луке Бебића, коjи jе предсjедавао бившим саборским сазивом, ниjе добио ваљаног одговора. Ипак, да се нешто миjења потврђуjе Владина прорачунска одлука да се средства за Спомен подручjе Јасеновац и обиљежавање антифашистичке борбе повећањем на 500.000 куна барем доведу на разину прорачунских средстава за комеморациjу у Блеибургу.
Јасеновац и антифашизам добивали су досад из прорачуна 249.000 куна, а за “обиљежавање спомендана блеибуршке трагедиjе и крижног пута” већ jе у раниjим годинама из прорачуна било издваjано по 500.000 куна. Но та прорачунска промjена става не значи ништа за оно што брине Ивина, тим више што jе њена главна порука заправо то да jе у Хрватскоj Јасеновац коначно изjедначен с Блеибургом.
Таквом се хрватском политиком према Блеибургу нитко ниjе дао импресионирати, а понаjмање израелски медиjи, коjи су приликом посjете хрватског предсjедника Иве Јосиповића Израелу напали предсjедника због његовог лањског одласка на Блеибург и политике изjедначавања жртава комунизма и фашизма, подсjетивши се и миса за Павелића, имена улица по “заслужним” члановима усташке владе и уништених партизанских споменика.
– Службени став Маргеловог института могао би се изjедначити са ставом израелских медиjа – каже за “Новости” директор тог института Ален Будаj.
– Ако се држимо Устава Републике Хрватске, онда jе доиста немогуће да се одаjе почаст усташким снагама коjе се данас називаjу снагама хрватске државе и стављаjу у исти ранг с воjском садашње Хрватске. Сматрамо и да нема темеља за финанцирање Блеибурга, поготово што не постоjи службени попис жртава, осим што се зна да jе тамо страдала воjска НДХ – каже Будаj, коjи ниjе задовољан ни изjедначавањем средстава за Јасеновац и Блеибург.
– Све то ниjе ништа друго него ревизиjа повиjести коjа не почиње садашњом владом него од почетка 1990-их. Та ревизиjа све више узима маха – каже Будаj.
Ненад Јовановић
Извор: novossti