fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ЈАПАНСКИ ПРОФЕСОР ПОСЈЕТИО ПРЕБИЛОВЦЕ

https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/stratista/prebilovci/prebilovci-kazuo.jpg

Професор социологиjе на jапанском Универзитету Хирошима Казуо Заики посjетио jе Пребиловце, општина Чапљина, како би истраживао проблем одрживог повратка избjеглих са овог подручjа, jавља Срна.

Заики jе, након сусрета са српским повратницима у Пребиловцима, посjетио мjесто гдjе се налазе мошти мученика из овог краjа и градилиште храма Васкрсења Христовог, гдjе га jе дочекао парох Данило Боро.

Пребиловачки парох jе Заикиjа упознао о страдању становника овог насеља и других херцеговачких мjеста у Другом свjетском рату и о плану обнове храма, у коjем ће смираj наћи мошти више од четири хиљаде Срба са простора jужне Херцеговине, коjе су усташе бациле у 12 jама.

Парох Боро jе подсjетио на токиjски лист “Ашаи Шимбун” /Asahi Shimbun/, коjи jе 1999. године покренуо и реализовао jединствен проjекат “Поруке 20. виjека”, гдjе jе приказао судбине четири села у свиjету, међу коjима су и Пребиловци.

Оваj лист, коjи излази у милионском тиражу, приказао jе и судбину jедног села код Нагасакиjа, гдjе jе 1945. године бачена атомска бомба, затим jедног села у Кини и jедног у Францускоj.

У Другом свjетском рату Пребиловци су страдали више него иjедно село у Европи. Циjело село завршило jе живот у jедном дану на дну jаме “Голубинке”, коjа се налази између села Шурманци и Међугорjе, на десноj обали риjеке Неретве.

“У Пребиловцима 1941. године ниjе било комуниста, броj jама ниjе jасан, село ниjе имало старjешину”, записано jе на страницама jапанског листа.

Лист пише да остаjе истина да jе трагедиjа Срба у Независноj Држави Хрватскоj 1941. године заиста jедно од обиљежjа глобалне историjе 20. виjека.

ИЗВОР:  МОЈА ХЕРЕЦГОВИНА

 

Везане виjести:  ПРЕБИЛОВЦИ

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: