Pajo je napravio drveni sanduk, svezao ga na motor i sam dovezao majčine kosti na rodni Kordun.
Na Crkvištu, pravoslavnom groblju stanovnika Vojnića i okoline, stoji spomen obilježje porodice Petrović iz sela Knežević Kosa.
Među njima je i spomenik Petrović Milici (1920-1941) i njenoj majci Petrović Kati (1896-1941). Ipak, Miličine kosti ne miruju na ovom groblju. Katine su kosti prenešene ovamo 1968. godine iz Like.
Ovo je priča o njima…
Prababa po ćaćinoj strani mi je iz kuće Petrovića iz sela Knežavić Kosa. Pavao Petrović “Pajo” je najstariji izdanak te familije. Predsjednik je, kako to danas kažu antifašističke i boračke organizacije (SABAH) u Vojniću. Jedan od posljednjih boraca “onoga” rata, u koji je otišao sa samo petnaest godina starosti.
Sa 4. Kordunaškom brigadom, sudjelovao je po meni u najhumanijoj akciji cijeloga rata na ovim prostorima, oslobodivši zatočenu srpsku djecu iz logora u Jastrebarskom. Ubrzo iza toga teško je ranjen u blizini Novog Mesta, i tako postao prvi ranjenik bolnice na Kočevskom rogu.
Čuo sam do sada dosta priča od Paje. Ovo je priča o njegovoj sestri Milici, stradaloj na Jadovnu i majci Kati stradaloj u selu Brušane.
Milica je rodjena 1920. godine u Knežević Kosi. Rat će ju zateći kao poštaricu u selu Brušane u Lici. Selo se nalazi pod samim Velebitom, na cesti između Gospića i Karlobaga.
Prilike, slične onima kao i pred ovaj rat 1991. godine.
Milica odlazi na službeni put u Zagreb, u vezi sa uputstvimama o novoj organizaciji rada pošta NDH. Uz to trebala je potpisati neku vrstu lojalnosti. Na povratku iz Zagreba našla se sa svojom majkom Katom u Karlovcu. Sluteći opasnost, mati ju nagovara da se ne vraća u Liku, nego da sa njom ide pravo kući.
Milica dijeli njeno mišljenje, ali kaže da mora otići u Brušane da pokupi nešto svojih djevojačkih stvari.
Prolazi cijelo ljeto, od Milice ni traga ni glasa. Porodica brine.
Polovinom septembra, mati Kata odlučuje potražiti ćerku, i odlazi u Liku. Da bi se mogla kretati, uspjela je nekako pribaviti propusnicu na ime Bare Geršak, žene mlinara u selu Okić. Riječ je o familiji malobrojnih Hrvata u našem kraju. Geršakov mlin je bio cijelo vrijeme rata jedan od glavnih centara veze prema Karlovcu i dalje.
Dolaskom u Brušane, Kata se raspitivala o sudbini ćerke.
Nije se Kata vratila živa na Kordun. Ostavila je svoje kosti u Brušanima.
Završiće se “onaj” veliki rat i Pajo će potom otići u Liku da sazna detaljnije što se dogodilo sa sestrom Milicom i majkom Katom. Od jedne seoske djevojčice saznaće dosta toga.
Sestra Milica je nakon silovanja i muka odvedena u jednoj od kolona i skončala u nekoj od velebitskih jama.
Čuvajući ovce u polju, djevojčica, ćerka Grge Sudara, bila je svjedok stradanja Kate Petrović koja je 15. septembra 1941. godine zatučena motikama i zakopana tu u polju. Rekla je ocu što je vidjela i gdje je Kata zakopana na njihovom komadu zemlje.
Grga Sudar će Pavlu Petroviću Paji pokazati majčin grob gdje je pokopana.
Na osnovu dijelova odjeće koji su još bili čitavi i nekih detalja Pajo će nepobitno utvrditi da se radi o majci Kati.
Da bi izbjegao službenu proceduru i troškove prekopavanja, sam je u jesen 1968. godine prenio kosti iz sela Brušane na mjesno groblje Crkvište u Vojniću.
Napravio je drveni sanduk, svezao ga na motor i sam dovezao majčine kosti na rodni Kordun.
Raspitivao se o ekipi koja mu je mučila, silovala i ubila sestru i mater. Većinom su izginuli u ratu, neki stradali možda baš i od Pajinih metaka prilikom proboja obruča na Petrovoj gori, kao pripadnici ustaške 1. Ličke bojne, koja se u Liku vratila desetkovana. Nekoliko njih se “pacovskim kanalima” dočepalo Buenos Airesa. Pajo kaže da se čak bavio mišlju da ih ide tražiti u daleku Argentinu.
Ovo svjedočenje o stradanju sestre Milice i majke Kate, ispričao mi je Petrić Pavao “Pajo” u Vojniću, na Uskrs 2012. godine. Ukoliko još bude mogućnosti, zamoliću ga da mi ponovi ovu priču, da ostane kao trajni zapis.
Zabilježio: Željko Kresojević
2 Responses
Nesoj prokleti sjeme da im se zatre
Svi pravo u pakao…i oni mrtvi i ovi danasnji.