У Музеjу Сембериjе у Биjељини вечерас jе отворена изложба „Економиjе jасеновачког логора“ чиjи jе аутор виши кустос Спомен-подручjа „Доња Градина“ Тања Тулековић.
Тулековићева jе поjаснила да су „економиjе“ термин за читав систем дуго планираног начина истребљења свега што jе српско, jевреjско и ромско у наjвећем усташком логору смрти.
Према њеним риjечима, концентрациони логор Јасеновац организован jе по угледу на нацистичке логоре у Њемачкоj и Пољскоj, а масовно убиjање „маскирано“ jе иза индустриjских погона коjи су одузети од угледног српског власника.
Једна од тако маскираних „радних група“ била jе и „Економиjа“ чиjи jе задатак био обезбjеђивање хране за усташе, а у њега су била укључена и сва околна српска села коjа су опљачкана, а становништво ликвидирано.
„Садашње и будуће генерациjе требало би да се упознаjу са политиком расних закона Независне Државе Хрватске /НДХ/ коjи су били предуслов за провођење злочина холокауста и геноцида, jер истина мора да се зна како се зло не би понављало“, истакла jе Тулековићева.
Изложба „Економиjе jасеновачког логора“ урађена jе и у електронскоj верзиjи.
Тулековићева каже да jе грађа за изложбу прукупљена углавном из сведочења преживjелих логораша.
У Спомен-подручjу „Доња Градина“ откривено jе 105 масовних гробница, а истраживања су показала да се по метру кубном овог стратишта налази од 17 до 21 скелета.
Везане виjести:
осудити означавање злочина у посљедњем рату као геноцидних
ИЗЛОЖБА „ЕКОНОМИЈЕ ЈАСЕНОВАЧКОГ ЛОГОРА“ У СРБИЈИ …
Загребачка изложба о хероjима наjвећег логора смрти
НОВИ САД:„Били су само деца“ – изложба о страдању деце у Јасеновцу
Спомен соба дjеци, страдалоj од усташких злочинаца