Predstavnici Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-1918 danas su u Aleji velikana na beogradskom Novom groblju održali pomen i položili vijence na grob srpske heroine iz Balkanskih ratova i Prvog svjetskog rata Milunke Savić, povodom obilježavanja 41 godine od njene smrti.
Potpredsjednik Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-1918 Mihajlo Jovanović rekao je Srni da je za to Udruženje veoma važno održavanje sjećanja na srpsku heroinu jer je i ona kao dobrovoljac Milun učestvovala u ratovima i dobila brojna odlikovanja, između ostalog dvije Karađorđeve zvijezde i francuski orden Legije časti.
„Ona je personifikacija učešća svih naših žena u ratovima kao ratnika, dobrovoljaca, medicinskih radnika. To je žena pred kojom su stajali u stavu mirno pukovi Francuske, Srbije i drugih saveznika… žena koja je devet puta ranjavana“, istakao je Jovanović.
Podsjećajući da je za vrijeme Drugog svjetskog rata bila skrajnuta, Jovanović je naglasio da je uprkos tome, Milunka Savić između dva rata očuvala i izvela na put 32 djece svojih poginulih drugova.
„Zato cenimo tu ženu i bili smo inicijatori njenog premeštanja u Aleju velikana“, rekao je Jovanović.
On je napomenuo da je poslije Prvog svjetskog rata Milunka Savić radila kao čistačica, te da je nakon Drugog svjetskog rata dobila penziju kao i svi nosioci Karađorđeve zvijezde, ali da je stan od grada Beograda dobila tek 1972. godine, a umrla je 1973. godine.
Današnjem pomenu na Novom groblju prisustvovali su brojni članovi Udruženja dobrovoljaca 1912-1918, predstavnici Matice iseljenika Srbije, predstavnici Udruženja vojnih beskućnika Srbije, kao i brojni građani poštovaoci hrabre Srpkinje.
Milunka Savić je bila poznata kao srpska Jovanka Orleanka, u Balkanskim ratovima učestvovala je predstavljajući se kao muškarac, a kasnije se posvetila ulozi majke i hraniteljke.
Bila je čuvena zbog svoje neizmjerne hrabrosti, a u Prvom svjetskom ratu bila je dio čuvenog „Gvozdenog puka“, elitnog Drugog puka srpske vojske „Knjaz Mihailo“.
Za vrijeme Drugog svjetskog rata imala je svoju malu bolnicu na Voždovcu gdje je liječila partizanske i četničke vojnike.
Srpska heroina imala je jednu kćerku i jednog unuka.
Vezane vijesti:
Milunka Savić – devet rana, 12 odlikovanja i jedan zaborav