Српско Министарство спољних послова послало међународноj заjедници списак испада национализма коjима су изложени Срби у Хрватскоj. Српска мањина у Хрватскоj очекуjе реакциjу ЕУ.
Уништена спомен-плоча на Пагу
Из дана у дан из Хрватске стижу вести са истим предзнаком. Усташки покличи уjединили су и навиjаче Динама и Хаjдука, коjи се не уjедињуjу лако.
Све су учесталиjе и директне претње, наjпре директорки центра „Јасеновац“, а сада и министру Жељку Јовановићу због српског порекла. Влада Србиjе обавестила jе о томе све земље у коjима има дипломатска представништва.
Министар спољних послова Србиjе Иван Мркић каже да нико не може да прихвати такво понашање.
„Отприлике чинимо све што jе у нашоj моћи да помогнемо нашем народу, али то радимо на начин за коjи сматрамо да ће бити ефикасан, а не само, да кажем, jефтино популаран“, истакао jе Мркић.
Српско Министарство спољних послова послало међународноj заjедници списак испада национализма коjима су изложени Срби у Хрватскоj. Српска мањина у Хрватскоj очекуjе реакциjу ЕУ.
Инциденти у Хрватскоj у 2013. години
03.12.- Католичка црква jе директно и без скривања преузела логистичку улогу у прикупљању потписа за референдум о укидању ћирилице. Око две стотине сакралних обjеката служе као места за потписивање о референдуму у операциjи званоj ,, Не ћирилици“.
01.12. Навиjачи Динама и Хаjдука скандирали заjедно усташки поздрав ,,За дом спремни“ у дербиjу хрватског првенства.
24.11. – На утакмици у Сплиту опет усташко скандирање ,, За дом спремни“ и ,,Аjмо, аjмо, усташе“ и ,, У боj, у боj“.
19.11. -Јосип Шимуњић после фудбалске утакмице против Исланда након коjе се Хрватска пласирала на Светско првенство поздравио публику усташким поздравом ,,За дом“. Публика му одговорила ,,Сремни“.
19.11. -У Трпињи на згради општине полупане табле и украдена српска застава.
18.11.- У Негославцима на згради задруге исписан графит ,,Србе на врбе“.
17.11.-У Петровцима на цркви исписано усташко ,,У“ и ,,Вуковар место посебног пиjетета“.
08.10.-Скинута табла са зграде ,,Просвjете“ у Загребу.
13. 09. – Уништен споменик српским жртвама у Голубићу код Книна.
04. 09. – Бачена експлозивна направа у Веће српске националне мањине града Сплита
02. 09. – Постављене двоjезичне табле, па насилно скинуте.
15. – 25. 08. – Кошаркашко првенство за кошаркашице до 18 година. Хрватски навиjачи долазили на утакмице српских кошаркашица, полициjа спречавала међусобни обрачун две групе навиjача.
05. 08.- Обележавање Олуjе ; Анте Котормановић: „Олуjа jе чиста као суза“
30.07. – претучен српски повратник Миленко Обрадовић у Воћину.
18.07.-Трећи пут уништена спомен плоча на Пагу за убиjене у усташком логору Јадовно
11.07. – Хапшење и подизање оптужница против 15 мештана Трпиње, иако jе девет од њих остало да живи овде и 16 година након мирне реинтеграциjе и нису се налазили на списку од 1.500 осумњичених имена коjе jе недавно од Хрватске добило министарство правде Републике Србиjе.
05.07. – Казнена приjава против Воjислава Станимировића поднесена Државном тужилаштву у Осиjеку.
25.06. – На конференциjи у Вуковару наjављена казнена приjава против председника Самосталне демократске српске странке Воjислава Станимировића за казнено дело против човечности и међународног права. Приjаву ће поднети историчар Јосип Јурчевић, новинарка Каролина Видовић Кришто и адвокат Звонимир Ходак. Како jе речено на конференциjи, постоjи jош 5.000 аболираних ратних злочинаца.
11.06. – Непознати починиоци девастирали споменик жртвама рата у Борову исписуjући спреjом на њега симболе Независне Државе Хрватске.
07.06. – На насловноj страни часописа „Воjна повиjест“ нашао се Јуре Францетић, а у самим новинама ниjе било ни помена о злочинима његове Црне легиjе. Иначе, министарство образовања оваj часопис препоручуjе за кориштење у настави историjе у основним и средњим школама.
29.05. – Екстремно националистички интернет портал „дневно.хр“ кренуо у кампању против новоизабраног сисачко-мославачког дожупана Богдана Ркмана обjавивши његове текстове из ратног периода када jе радио као новинар. Након овог чланка обjављено jе jош неколико текстова коjи Ркмана осуђуjу jер се у време рата налазио на „погрешноj“ страни линиjе па макар и као извештач.
28.05. – Пред други круг локалних избора, када се бирао градоначелник Вуковара, Стожер за одбрану хрватског Вуковара штампао jе и делио грађанима пропагандне летке пуне мржње, лажи и нетрпељивости у коjима jе писало: „Након увођења двоjезичног писма уследило би исељавање хрватског живља и младих из града, нарочито страдалника из Домовинског рата. Они коjи би jе увели створили би и службено Вуковар седиштем Српског Већа општина. Могућа jе политичка аутономиjа, што повлачи за собом и могуће одцепљење од Хрватске и припаjање Србиjи.“
22.05. – Припадници навиjачке групе Торцида у Крњаку недалеко од Карловца развалили врата на општинскоj згради како би се попели на први спрат и кроз већницу дошли до прозора и скинули заставу српске националне мањине коjа jе ту била истакнута уз хрватску заставу.
11.05. – Оштећено и оскрнављено српско православно гробље у Црном Потоку код Топуског
01.05. – У цркви Свете Петке у Адици изрнуте саксиjе са цвећем и превнуте жардињере око храма.
29.04. – Загребачки надбискуп Јосип Бозанић подржао настоjања да се ћирилица не уведе у Вуковару и поручио: „У Вуковару нису на првом месту оно коjи су га разарали, већ они коjи су га бранили и градили“.
24.04. – Украдени бакрени олуци са цркве Свете Петке у вуковарском излетишту Адица.
17.04. – Непозната особа бацила стаклену боцу са запаљивом течношћу на конзулат Србиjе у Риjеци, саопштила jе приморско-горанска Полициjска управа.
14.04. – Обиjена врата на Храму светог Георгиjа у Книну.
07.04. – Стожер организовао и други протест против ћирилице, само оваj пут у Загребу. Бранитељи су на скупу запретили и физичким сукобима у случаjу постављања табли на ћирилици.
22.03. – Након завршетка утакмице дошло jе до инцидента у Биjелом Брду када су три аутомобила дошла у место из правца Осиjека славећи победу. Након провокациjа и скакања по паркираним аутомобилима долази до туче, а против пет особа са ширег подручjа Осиjека су поднесене казнене приjаве.
22.03. – На фудбалскоj утакмици између Хрватске и Србиjе северна и источна трибина стадиона Максимир се надвикивале паролом : „ Убиj Србина!“
21.03. – Радио Ватикан окрактерисао напад на богослове манастира Крка као вербални деликт коjи су изазвали Срби са своjом ћирилицом и провоцирањем. Срби су, како jе известио радио Ватикан, добили оно шта су тражили.
19.03. – На згради дечиjег вртића Вуковар 2 на двоjезичноj табли освануо усташки симбол У са крстом.
17.03. – Четири младића, мештана Кистања, прво вређали и претили, а затим и напали троjицу ђака православне богословиjе у манастиру Крка.
16.03. – Ружа Томашић у Дневнику 3 ХРТ-а: „Станимировић jе био са четницима и прстом показивао кога треба одвести на Овчару и говорио jе да jе Вуковар света српска земља и да jе пало последње усташко упориште кад jе пала болница у Вуковару“.
15.03. – Ружа Томашић на годишњици ХДЗ-а у Слатини изjављуjе: „Ово jе Хрватска, а сви остали су гости“.
15.03. – Извршни председник НК Динамо Здравко Мамић вређао на националноj основи министра спорта Жељка Јовановића и завршио у притвору. Мамић jе рекао: „Јовановић има крвна зрнца коjа претежу на ону страну коjа мрзи све хрватско. Из његових очиjу шикља крв, а кад се насмеjе, видите само зубе спремне на клање. Замислите да jе човек коjи jе Србин министар тако важног ресора?“
10.03. – На месном гробљу у Плашком у Карловачкоj жупаниjи оскрнављено гробно место владике Теофана Живковића, а општинске власти нису дозволиле да буде утврђено да ли су земни остаци извађени из гроба.
06.03. – Непознати починиоци поскидали и однели бакарне олуке са Храма Светог Спаса у Шибенику.
23.02. – Пензионисани генерали окупљени у „Домовински стожер“ пред око 1.000 окупљених у Загребу наjавили издавање стратешког документа коjи ће се звати „Олуjа 2“. Како jе рекао адмирал Давор Домазет, оваj документ требао би да одбрани Хрватску од нове српске агресиjе.
13.02. – Поново обиjање братске куће у порти храма Светог Георгиjа у Книну.
Почетак фебруара – У Книну за време машкара симболично спаљене лутке Зорана Милановића и Жељка Јовановића коjе су претходно назвали српским именима Милан и Јован.
Почетак фебруара – младић запослен на вуковарском градском клизалишту добио отказ одлуком градоначелника Жељка Сабоа jер jе на радном месту пустио љубавну песму Рибље чорбе.
02.02. – Након митинга три аутобуса протестаната отишло у Борово да ода пошту погинулим хрватским полицаjцима из 1991. године и том приликом напали људе у оближњем кафићу при чему jе повређен млади Милан Лукић, иначе син свештеника из Борова.
02.02. – У организациjи СЗОХВ у Вуковару организован протест против ћирилице коjи jе окупио 10.000 људи. Председник стожера Томислав Јосић том приликом jе рекао присутнима и послао поруку свим Србима коjи су остали да живе у Вуковару : „Овде се ниjе догодила Олуjа, а да се овде догодила Олуjа као у остатку Хрватске не би вас овде било. Треба да сте сретни и да поштуjете то што смо вам дозволили да живите у овом лепом граду коjи смо обновили. Ви сте живели овде у САО Краjини у порушеном граду као штакори или пацови како их ви зовете. Сада када вам jе то обновљено ви тражите нека своjа права. Само тражите, а ништа не даjете“
23.01. – У вуковарском насељу Олаjница освануо графит „Нема врба колико има Срба, нема везе може и на брезе“.
21.01. – По узору на регистар бранитеља пуковник Хрватске воjске Ивица Панџа Оркан обjавио „регистар агресора“. Он jе у своjоj књизи обjавио више од 7.000 имена припадника воjске РСК са простора Костаjнице и Двора.
19.01. – У организациjи Удружења ратника хрватског одбрамбеног рата на челу са Петром Јањићем Тромблоном организован први протест против ћирилице у Вуковару. Пред неколико стотина окупљених Јањић jе рекао : „Може и jапански и кинески jезик, али ћирилица никада“. Од овог протеста се оградио Стожер наjавивши своj за почетак фебруара.
10.01. – Поjедина бранитељска удружења основала Стожер за одбрану хрватског Вуковара коjи се противи увођењу српског jезика и ћириличног писам као равноправног у овом граду. Стожер ће у месецима коjи следе бити организатор два протеста против ћирилице, а у изборноj кампањи биће и продужена рука вуковарског ХДЗ-а.
06.01. – На прослави бадњака у Борову пет младих људи се фотографисало са заставом српске националне мањине на коjоj jе ћириличним словима писало Вуковар. Фотографиjа jе процурила у jавност и изазвала жестоке осуде десничара па чак и позиве на линч поjединаца преко друштвених мрежа.
05.01. – Обиjена братска кућа у порти храма Светог Георгиjа у Книну.
02.01. – Малолетник и троjе деце осумњичени за казнено дело повреде мира покоjника jер су на месном гробљу код цркве Свети Ђурађ у Книну оскрнавили надгорбне споменике, покровне плоче, крстове и вазе.
01.01. – У новогогишњоj ноћи непознати починилац разбио стакло на просториjама СКД „Просвjете“ у Книну.
НАПОМЕНА УГ ЈАДОВНО 1941:
19. 07. 2013. – Спомен-плоча жртвама усташких логора Слана и Метаjна на острву Пагу уништена jе по трећи пут у ноћи између четвртка и петка, 18. и 19. jула 2013, након што су jе 29. jуна поставили Координациjа jевреjских општина, Удружење „Јадовно 1941.“, Савез антифашистичких бораца и Српско народно виjеће. Плоча жртвама усташких логора на острву Пагу први пут jе постављена 1975. године, а уништена jе 1991, обновљена jе 2010. и само два дана касниjе опет jе уништена.
Инциденти у Хрватскоj у 2012. години
27.12. – Емисиjа ХРТ-а „ТВ календар“ приказала изузетно афирмативан прилог о команданту Црне легиjе у Другом светском рату Јури Францетићу.
17.12. – Државни завод за статистику обjавио попис становништва. Поред многих шокантних података коjи указуjу на огромну депопулациjу целокупног становништва, наjвише буре у jавности изазвао jе податак да у Вуковару живи 34, 87 одсто Срба што им законски гарантуjе равноправну употребу jезика и писма.
12.12. – Председница ХСП АС Ружа Томашић напала заступнике СДСС-а у Сабору речима: „Цело време говоре да желимо бити равноправни, а пошто jе ово Хрватски сабор и овде се говори хрватски, jа бих колеге молила да када имаjу расправе да говоре хрватским jезиком jер неке речи jа уопште не разумем и коjи живе ту Хрватску на мало другачиjи начин него што jе ми живимо. Хвала лепа“
11.12. – Усташки настроjено верско удружење „Хрватска православна заjедница“ устоличила свог првог свештеника Бугарина Александра Иванова.
03.12. – Украдена звона са манастриске цркве Светог Николе у Ораховици у западноj Славониjи и са цркве Светог Николе у Липову пољу у Лици
25.11. – У кафићу „Тера“ у Ђеврскама недалеко од Книна двоjица нападача дошла са плинским пиштољем и питала : „Има ли овде четника?“. Након тога физички су напали jедну особу, а осталим гостима претили.
23.11. – Испред хотела „Панорама“ на загребачкоj Трешњевци бачена бакља у аутомобил српских регистрациjа. Непознати починилац прво jе разбио стакло на аутомобилу коjи jе у власништву држављанина Србиjе, а потом у њега бацио бакљу од коjе jе изгорело задње седиште.
16.11. – Жалбено веће у другостепеноj пресуди ослободило Готовину и Маркача од учешћа у удруженом злочиначком потхвату, прекомерног гранатирања далматинских градова, као и заповедне одговорности у Олуjи.
15.11. – Дан пре ослобађаjуће пресуде генералима Жупаниjско државно тужилаштво у Загребу одбацило jе кривичну приjаву против Жељка Керума због расне и друге дискриминациjе са образложењем да се не може утврдити исказивање националне мржње. Да подсетимо, он jе у сптембарскоj емисиjе НРТ-а „Недељом у 2“ рекао да су Срби изазвали његове пословне проблеме, да никада не би хтео Србина за зета и да Срби мораjу да знаjу где им jе место додаjући да jе убеђен да такво мишљење има већина Хрвата.
Извор: ДИЈАСПОРА.ГОВ.РС
Везане виjести:
БРИСАЊЕ ТРАГОВА ХРВАТСКЕ МРАЧНЕ ПРОШЛОСТИ
СРНА – 30.6.2010. – НЕСТАЛА ТЕК ПОСТАВЉЕНА СПОМЕН ПЛОЧА НА ПАГУ
PRENOSIMO: Kome smeta novopostavljena ploča u Slani
Душан Басташић – И Слана jе Јадовно
Злочин у Јадовну не смиjе бити заборављен
Како jе 2013. обележен Дан сећања на Јадовно или: Излазак Изабраног народа из Египта