Пресуда суда у Книну у случаjу продаjе маjица и сувенира са усташким слоганом „За дом спремни“ jош jедан jе доказ да у Хрватскоj функционише етнички мотивисано судство коjе има за циљ да допринесе цементирању етничког чишћења Срба, оциjенио jе у изjави Срни предсjедник Коалициjе удружења избjеглица из Хрватске Миодраг Линта.
Он jе истакао да хрватско правосуђе ниjе спремно да санкционише броjне примjере говора мржње у Хрватскоj. „Један од основних проблема Хрватске jе и даље усташтво и неспремност правосуђа и других надлежних органа да се са тим суоче и санкционишу низ примjера говора мржње и афирмациjе усташтва и његових симбола“, рекао jе Линта.
Суд за прекршаjе у Книну одбацио jе недавно као неосновану приjаву полициjе против извjесног Јакова Марковића због ношења и продаjе сувенира са натписом „За дом спремни“, уз образложење да jе таj поздрав „познат кроз хрватску историjу jош од времена /хрватског бана из 16. виjека/ Николе Шубића Зринског“, коjег Хрвати славе као великог борца против Турака.
Предсjедник „Веритаса“ Саво Штрбац оциjенио jе да jе „слоган ‘за дом спремни’ могао бити поздрав и од приjе пет виjекова“, али да jе за одлуку суда морало бити одлучуjуће то што он директно асоцира на усташе, коjе су га службено користиле.
„Одлучуjуће jе да ли jе таj поздрав злоупотребљен и окрвављен, као што jесте, jер су га службено користиле и усташе. Тако да, када се каже ‘за дом спремни’ то никога не асоцира на нешто што се дешвало приjе Другог свjетског рата, него управо jе асоциjациjа на Јадовно, Јасеновац, сва она страдања под тим усташким амблемом и знаком“, истакао jе Штрбац.
Он jе напоменуо да jе суд у Книну морао да води рачуна и о томе да jе то „ровита средина, гдjе људи – Срби, треба да се враћаjу“ и да санкционише оно што изазива етничке тензиjе. „У томе jе суштина, а суд jе пропустио да управо да такву оцjену“, закључио jе Штрбац.