Група од 16 пензионисаних генерала хрватске војске оштро је критиковала политичке гарнитуре које су, како кажу, наследиле Туђмана на кормилу државе и лично поново откопали ровове, пуни жара и заноса у тражењу „усташких змија”.
Њихово понашање, сматрају генерали, је несхватљиво у, како кажу, слободној, самосталној и демократској Хрватској у односу према жртвама Другог светског рата, послератног периода и комунистичког система.
У отвореном писму јавности, поводом пресуде Високог прекршајног суда о употреби усташког поздрава „за дом спремни” у песми Марка Перковића Томпсона, генерали наводе да се у Домовинском рату није питало „на чијој су страни били наши очеви и дедови у 2. светскоме рату”, преноси Танјуг.
Истичу да су Хрватску, поносну и слободну, предали у руке политичара.
„Нисмо им предали приче о партизанима и усташама! Та смо поглавља из наше историје оставили иза себе. А они су, лично, они који су наследили Туђмана, на кормилу државе, поново откопали ровове, пуни жара и заноса у тражењу ‘усташких змија’. Иза 2000. године системском детуђманизацијом с циљем декроатизације, компромитовали су ту велику и племениту идеју националног помирења!”, поручили су генерали.
Истичу и да се након одлуке Високог прекршајној суд о усташком поздраву „за дом спремни”, како кажу, „никад брже” није огласио Уставни суд који је јасно ставио до знања да је тај поздрав из периода Павелићеве НДХ, усташки и да није у складу са хрватским Уставом.
„Било би занимљиво упитати тај Суд, да ли је поздрав ‘смрт фашизму слобода народу’, који, како наводе, у својој нарави позива на убијање, противуставан и да ли је „можда сличан или исти као фашистички, нацистички, будући да су под тим поздравом почињени силни злочини над невиним људима” наводи се у писму пензионисаних генерала, које чије делове преноси хрватски портал Индекс.
Траже, кажу, од меродавних одговоре на егзистенцијална питања, а не политичке, бирократске фразе и флоскуле.
У писму, које је медијима послао Иван Тољ, истиче се да се нико никада није извинио за масовне злочине.
Потомци жртава, наводе генерали, „још увек нису доживели да чују реч „опростите”.
Нису, кажу, доживели да се страшни злочини истраже, без обзира на то ко их је починио и без обзира на то јесу ли у питању Јасеновац, Мацељ, Худа Јама и остала силна стратишта и губилишта.
„Без обзира радило се ту о црнима или црвенима, о комунистима или нацистима или фашистима”, поручили су, између осталог, пензионисани хрватски генерали.
Извор: ПОЛИТИКА