Предсjедник Републике Србиjе Томислав Николић
Предсjедник Србиjе Томислав Николић оциjенио jе данас у Београду да jе Хрватска, воjном парадом у Загребу поводом злочиначке акциjе „Олуjа“, поручила прогнаним Србима да се не враћаjу, jер ће их све исто поново сачекати.
Николић jе на Мемориjалноj академиjи „Олуjа – да се не заборави злочин“ у Центру „Сава“ рекао да jе 1995. године протjеривањем и убиjањем Срба из Хрватске у звjерскоj акциjи довршен историjски задатак Павелићеве Независне Државе Хрватске.
„Данас су пали тако ниско да страдање и патњу немоћних славе као своjу победу и обележаваjу као дан када су обновили усташку државу коjа jе била призната jедино од Хитлера“, рекао jе Николић.
Предсjедник Србиjе сматра логичним то што Хрватска ниjе организовала параду поводом Дана побjеде над фашизмом и нацизмом, или концентрационим логорима и геноцидом, jер како jе истакао „куд би против себе“.
„Парадом су прославили дан када су некажњено побили и протерали српски народ. Парадом живим и протераним Србима поручуjу: `Не враћаjте се, све вас чека поново!`“, рекао jе Николић.
Он jе поручио да ће хрватски народ морати да живи са неизбрисивом сликом колоне од 250.000 хрватских грађана српске националности коjи су, осим голог живота и породичних фотографиjа, носили jош само бескраjну тугу у „колони стида оних коjи их протеруjу“.
Николић jе подсjетио да су протекле двиjе децениjе од злочиначке акциjе под називом „Олуjа“ коjом jе из Хрватске прогнано српско становништво.
„За само 48 часова, у зверскоj акциjи са елементима геноцида, коjу jе jедан део светске заjеднице иницирао, а други остао трагично нем и незаинтересован jер су убиjени и протеривани били Срби, решен jе хрватски проблем, коjи се звао Република Српска Краjина, териториjа под заштитом УН“, рекао jе Николић.
Нагласивши како „опростити никада не значи заборавити“, Николић jе рекао да ће Срби да се моле да празнина у душама прогонитеља коjи су оставили пустош у градовима и селима у коjима су виjековима живjели Срби не буде поново испуњена мржњом, већ искреним каjањем.
Николић jе поручио да су Срби побjедници jер jе њихова побjеда у томе што су преживjели.
Предсjедник Србиjе истакао jе да су потребни компромис, а не мржња и потцjењивање, како би био могућ живот будућих генерациjа.
Он jе указао на то да jе Србиjа показала искрену посвећеност миру и стабилности у региону и превазилажењу свих отворених питања, те поручио да не могу само Срби стално да пружаjу руку помирења и сарадње, а „да друга страна на сва звона слави туђу несрећу и бол“.
„Док у Хрватскоj Срби немаjу право ни да имаjу натписе на улицама на свом писму, у Србиjи мањинске заjеднице Уставом имаjу загарантована права… Ми не очекуjемо апсолутну промену реципроцитета. Ми очекуjемо примену минимума људског достоjанства“, поручио jе Николић.
Његова светост патриjарх српски Иринеj захвалио jе владама Србиjе и Републике Српске што су организовали скуп и омогућили да прогнани Срби добиjу прилику да искажу сав своj бол и све кроз шта су прошли.
Патриjарх Иринеj истакао jе да су Срби, умjесто да доживе виjек културног и научног просперитета, дочекали да постану jедан од трагичних народа овог свиjета, али и да, ипак, опстаjу у оквиру властите државе и на свим континентима.
Српски патриjарх поручио jе да не треба клонути, упркос свим страдањима, jер, како jе нагласио „многи су избегли суд овоземаљске правде, али постоjи суд Божиjи, коjи се не може избећи“.
Миодраг Линта, предсjедник Коалициjе удружења избjеглица у Србиjи, коjе jе организовало Академиjу, поручио jе да jе циљ овог скупа да се упути снажан апел европскоj и свjетскоj jавности да власти у Загребу, Сараjеву и Приштини мораjу да поштуjу српске жртве.
„Власти у Загребу, Сараjеву и Приштини мораjу да поштуjу српске жртве, казне све одговорне за злочине и поштуjу људска права свих грађана. Без испуњења ова три захтjева ниjе могуће помирење и искрен суживот“, рекао jе Линта.
На Мемориjалноj академиjи у организациjи Коалициjе удружења избjеглица приказан jе филм о страдању и прогону Срба током оружаних сукоба на простору некадашње Југославиjе и изведен умjетнички програм.
Скупу су присуствовали министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић, шеф Представништва Републике Српске у Београду Млађен Цицовић у своjству изасланика предсjедника Републике Српске Милорада Додика, замjеник предсjедаваjућег Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ Младен Босић,
чланови Владе Србиjе, предсjедник Скупштине Србиjе Маjа Гоjковић и броjни грађани.
Везане виjести:
ВУЧИЋ: АКЦИЈА „ОЛУЈА“ – ЕТНИЧКО ЧИШЋЕЊЕ
20 година од “Олуjе”: Свет нек зна да бол не пролази
ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ СЛУЖИ 5. АВГУСТА ПАРАСТОС СРБИМА УБИЈЕНИМ У „ОЛУЈИ“