Хрватска мора да плати 345.000 куна /приближно 46.400 евра/ одштете некадашњем пилоту ЈНА Томиславу Божовићу, којег су злостављали припадници Хрватске војске у Керестинцу у мају 1992. године.
– Стално ми се враћају слике тих догађаја, посљедице премлаћивања осјећам и данас – истиче Божовић, данас 66-годишњи тренер тениса који живи у Пули.
У Истру је преселио из родног села крај Чачка, а прве дане рата дочекао је као активни пилот у Тузли.
ЈНА је напустио 31. децембра 1991. године. Ипак, ускоро је ухапшен због, како је речено, „ратног злочина“ и изложен тортури.
Божовић је покренуо поступак у којем од Хрватске тражи одштету за физичке и психичке боли због злостављања у Керестинцу, ратном затвору у околини Загреба.
Суд у Ровињу је ових дана донио неправоснажну пресуду у његову корист, те ће му Хрватска, према тој одлуци, морати да плати 345.000 куна одштете.
Да је Божовић заиста био међу особама злостављаним у ратном затвору у Керестинцу потврђено је и пресудом коју је недавно против неколицине оптужених припадника хрватских снага донио Жупанијски суд у Загребу.
– Прије Керестинца био сам четири мјесеца у затвору у Пули, али ме тамо нису злостављали. Тек када су ме пребацили у Керестинец почела је тортура. Тамо ме је дочекао шпалир војних полицајаца. Тукли су ме палицама. Међу њима је била и једна млада полицајка. И она ме је тукла. Сјећам се да су имали ознаке 66. бојне војне полиције – свједочи Божовић.
Након таквог дочека, смјештен је у већу просторију у којој је већ било тридесетак људи. Сви су били погнуте главе и са рукама на леђима. Затим су га одвели у другу просторију гдје су му узели податке и поново га тукли питајући: „Ко је њему четнику дао име хрватскога краља Томислава?“.
– И идући дан су ме претукли, а један од њих стављао ми је пиштољ под врат и на чело. Испалио је и један хитац у под. Кад су стигли представници Међународног црвеног крста сакрили су ме у атомско склониште. Након њиховог одласка, одвели су ме у самицу – прича Божовић.
Тамо је у једном тренутку дошло више војних полицајаца, а међу њима је, како је касније сазнао, био и тадашњи заповједник војне полиције Мате Лаушић.
– Њему сам испричао шта сам све проживио, а он ме је питао јесу ли ме тукли у Пули. Након негативног одговора отишао је без ријечи – наводи Божовић.
Послије тога био је изложен само психичком злостављању, а након осмодневног затвора нашао се у аутобусу у групи за размјену.
– Био сам против размјене, и то сам рекао војним полицајцима, који су ме због тога поновно пребили – каже Божовић.
Он је због малтретирања и изгубљене зараде тражио да му Хрватска плати милион куна.
У првом судском процесу добио је због незаконитог хапшења само 48.000 куна, али сада му је суд у Ровињу досудио још 345.000 куна одштете за посљедице које има због мучења.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Часни официр ЈНА пред хрватским судом | Јадовно 1941.
Словенци суде официрима ЈНА | Јадовно 1941.