Због чега код наших суседа у свим сегментима друштва и дан-данас влада право ратно стање. На сваком кораку у „лијепој њиховој“ атмосфера као да оружани сукоби још увелико трају
Рат је завршен. Овим речима је градоначелник Загреба Милан Бандић започео недавну кампању за изборе у Хрватској. И тиме на најбољи начин одсликао атмосферу која код наших суседа траје већ четврт века.
Иако је Хрватска у рату завршеном пре више од две деценије остварила вековни сан – добила државу са етнички чистом територијом, до данас није успела да изађе из ратног стања које хрватске елите негују у свим сегментима друштва.
Најновија провокација – у непосредној близини места где је у усташкој НДХ био логор Јасеновац постављена је табла на којој су исклесана имена 11 припадника Хрватских одбрамбених снага из сукоба деведесетих уз злогласни натпис „За дом спремни“.
– У Хрватској се не да рату да се заврши – овако је професор Дејан Јовић недавно описао ту атмосферу. – Нон-стоп се говори о рату, рат се слави, 20 одсто телевизијског програма посвећено је рату, много људи добија приходе повезане са статусом жртве или борца…
Саво Штрбац из „Веритаса“ каже да се то осећа у вртићима, школама, култури, цркви, породици, на улици…
– Свугде је ратна и анстисрпска пропаганда – наводи он.
Због чега хрватско друштво истрајава на овоме?
ВУЛИН: ЕВРОПА ДО ОСУДИ БУЈАЊЕ ФАШИЗМА
Министар за рад запошљавње, борачка и социјална питања Александар Вулин апеловао је у недељу на Европу да осуди бујање фашизма у једној земљи чланици ЕУ, оцењујући „да процес буђења фашизма у Хрватској траје већ годинама“. – Упозоравамо и хрватску јавност и чатав свет да се фашизам у Хрватској поново буди – рекао је Вулин коментаришући то што су ветерани ХОС-а у центру Јасеновца, недалеко од бившег усташког концентрационог логора, открили спомен-обележје на којем је уклесана усташка парола „За дом спремни“. – То више није питање за Хрватску, па чак ни за Србију.
– Постоји више разлога – каже историчар Чедомир Антић. – Најважнији је да је рат који је завршен „Бљеском“ и „Олујом“ једини од 11. века, а без сумње једини у свести елите и народа у којем је Хрватска победила. Постоји ту, наравно, и прикривена мржња према верској мањини, као и комплекс малих разлика.
Прича о милитаризацији јавног простора и говора у Хрватској, према мишљењу лидера хрватских Срба Милорада Пуповца, запажа се од 2011. године и повезана је са три фактора:
– Први је ослобађајућа пресуда хрватским генералима у Хагу, други укључивање ветерана у политички и јавни живот и, трећи, кампања спајања ратова у 20. веку која има циљ да створи нову слику о Хрватској и њеној улози у 20. веку.
У томе, каже Пуповац за наш лист, учествују део политичких странака, држава и црква.
– То се шири у различите сфере друштва, не само јавног, него и институционалног простора, посебно у образовању и запошљавању, и има снажан утицај на обликовање историјског наратива, на обликовање националне свести и на демократску расправу у Хрватској – наводи Пуповац.
Саво Штрбац тврди да Хрвати кроз пропаганду желе да задрже статус жртве који им је свет доделио и да умање сопствени злочин не само током рата деведесетих, него и у НДХ.
– Све то служи да би се извршила потпуна ревизија рата и ревитализација усташтва – закључује Штрбац.
Аутор: Ј. Керблер
Извор: НОВОСТИ
Везане вијести:
Ветерани ХОС-а подигли плочу с усташким поздравом у Јасеновцу