Састављена библиографија научних радова посвећених жртвама ратова у 20. веку. Ускоро имена 300.000 од укупно 1,2 милиона убијених
СВИ научни радови о страдању српског народа у 20. веку, сабрани, нашли су се међу корицама јединствене библиографије, коју је сакупило Друштво за подизање меморијалног центра српским жртвама геноцида у 20. веку. Реч је о 2.000 наслова хронике масовних злочина у претходном столећу, објављених на српском језику, који су први пут систематично сакупљени и обрађени.
Овим је, међутим, завршена само прва фаза овог задатка, будући да су чланови Друштва већ приступили сабирању књига, публикација и научних радова објављених у бившим југословенским републикама и иностранству. Публициста Миливоје Иванишевић најављује да ће Друштво ускоро објавити и имена од око 300.000 страдалих Срба током Другог светског рата и у сукобима деведесетих година.
– То је, нажалост, само мањи део укупног броја убијених наших сународника у 20. веку – објашњава Иванишевић. – Предстоји нам рад на идентификацији око 1,2 милиона жртава. Реч је о огромном и тешком послу, који ће засигурно трајати више деценија.
КРЕСТИЋ И МАТАНОВИЋ НА ЧЕЛУ
СЕЋАЊЕ на српско страдање у новијој историји идеја је око које се окупила група интелектуалаца на чијем су челу академик Василије Крестић, шахиста Александар Матановић, као и Владислав Јовановић, Смиља Аврамов, Синиша Ковачевић, Саво Штрбац, Миливоје Иванишевић…
Аутор: Р. Др.
Извор: НОВОСТИ
Везане вијести:
Колико је Срба страдало у 20. веку (1): Списку жртава нема краја