Analiza je urađena po mestu rođenja, prema do sada izvršenoj reviziji popisa “ŽRTVE RATA 1941-1945” iz 1964. godine. Ovu analizu, uradio je viši kustos Muzeja žrtava genocida iz Beograda, Jovan Mirković, i prezentovao je na promociji knjige: “ Bilogora i Grubišno Polje 1941 – 1991.“ autora Milana Bastašića.Promocija je održana u Beogradu, 10.februara 2010, na Akademiji za bezbednost i diplomatiju.
Izučavajući objavljene izvore i literaturu o jasenovačkim logorima ustanovio sam da memoarska literatura i regionalna i lokalna istoriografija su dve najbrojnije grupe, u uslovnoj podeli literature, i da, uz dosta retke primere objavljenih izvora, stručnih i naučnih radova, predstavljaju najznačajniji izvor spoznaja.
Knjigu dr Milana Bastašića pripada korpusu memoarskih zapisa, a po obuhvatu prostora o kojima govori grupi regionalne i lokalne istoriografije, koja ima nesumnjiv značaj u upotpunjavanju spoznaja o događajima na širem prostoru sa događajima regionalnog i lokalnog karaktera.
Prostor o kome govori dr Bastašić, Bilogora i Grubišno Polje, gotovo da nije ni obrađen u istoriografiji Drugog svetskog rata, a radi se o prostoru na kome su počinjeni brojni masovni zločini.
To je najzapadniji etnički prostor srpskog stanovništva i prvi masovni zločini NDH vrše se upravo na ovom prostoru: krajem aprila 1941. prvo masovno logorisanje stanovništva iz Grubišnog Polja i pokolj u Gudovcu kod Bjelovara. Ovaj prostor isturenog srpskog etničkog korpusa i devedesetih godina prošlog veka, kako to dokumentuje autor, takođe se našao prvi na udaru ponovljenog zločina protiv srpskog stanovništva.
Pripremajući se za predstavljanje ove knjige, odlučio sam, da ne govorim o knjizi, jer će to drugi učiniti, već da napravim jednu analizu iz dostupnih podataka o stradanju stanovništva opštine Grubišno Polje u Drugom svetskom ratu, a vezano i za teme kojima se bavim, a to su zločini NDH u jasenovačkim logorima.
Ustaški pokret je bio „sinteza Starčevićevog državnog prava i seljačke ideologije braće Radić, koji je iznikao iz ovih dviju najjačih političkih ideologija u hrvatskom narodu… i u ‘Ustaškim načelima’ obuhvatio… obadvije te ideologije.“
Ustaški pokret je nastavak onog dela hrvatskog nacionalizma kojem je glavni cilj bio katolizacija društva i države, čemu je i bila podređena i sva politika.
Ideologija ustaškog pokreta je temeljena na rasističkoj i ekstremno nacionalističkoj i klerikalističkoj politici, sa osnovnom tendencijom stvaranja „čistog hrvatskog životnog prostora“, koji treba da omogući egzistenciju „čiste hrvatske nacije“. Preduslov ostvarenja ovih tendencija je biološko uništenje („istrebljenje“) Srba i Jevreja, koji su proglašeni „najvećim neprijateljima hrvatskog naroda“, i stoga im „nema mjesta u Hrvatskoj“.
Ovim grupama su pridruženi i Romi, kao nearijevska – niža rasa. Ostvarenje ovih ciljeva je zahtevalo i „unutrašnje pročišćenje“, tj. uništenje onih hrvatskih i muslimanskih elemenata koji svojim „nehrvatskim ponašanjem“ čine „ljagu na tielu čiste hrvatske nacije“, zbog čega su smatrani izdajnicima.
Nove vlasti su nastojale, ne samo praktičnom primenom terora, već i nizom zakonskih i podzakonskih akata, da legalizuju i u pravni sistem ugrade rasističku politiku i politiku terora. Već na samom početku postojanja NDH, donet je čitav paket tzv. „rasnih zakona“.
Prema nekim istoričarima, ustaški pokret ne treba kvalifikovati kao fašistički, jer bi to za Pavelića i njegove sledbenike, kako kaže Krucio Malaparte, italijanski fašistički novinar i pisac, bio kompliment. Oni su „bili i ostali politički i intelektualni pigmeji“, bili su, „isuviše primitivni za prave fašiste“.
Nesporan je genocidni karakter Nezavisne Države Hrvatske, jer je jasno izraženo postojanje genocidne namere da se unište određene etničke, verske i rasne grupe, a to je potvrdila i prakse ustaške organizacije i države, u kojoj su počinjeni ne samo ratni zločini i nego i zločini genocida nad pripadnicima srpskog, jevrejskog i romskog naroda.
Nesumnjiva je odgovornost za izvršen genocid, kao najteži vid zločina protiv čovečnosti, ne samo pojedinaca, izvršioca zločina, već i ustaške organizacije, Nezavisne Države Hrvatske i njenih institucije, ali i odgovornost nosilaca ideološke osnove na kojoj je počivala i ova organizacija i njena tvorevina. Genocid su počinili ne samo pripadnici političke organizacije (ustaše) i partijske vojne formacije (ustaška vojnica i UNS), već i sve strukture države, od policijsko-vojnih formacija do upravnog aparata.
Od osnivanja NDH formiraju se i koncentracioni logori, (sabirni, radnim, zbirni, koncentracijski logori, ili kako se već nisu nazivala razna sabirališta, sve do naziva socijalnog karaktera) u koje se interniraju „nepoćudni elementi“ po nacionalnoj, verskoj i rasnoj pripadnosti, kao i ideološki i politički protivnici ustaškog režima.
Posebno se izdvaja Gospićka grupa logora (Jadovno) i Jasenovačka grupa logora, kao primeri logora uništenja (Vernichtungslager).
Ova dva sistema logora posebno su značajna i za stradanje stanovništva Grubišnog Polja.
U video prezentaciji, daću analizu podataka iz Baze «Žrtve rata 1941-1945» koja se vodi u Muzeju žrtava genocida prema do sada izvršenoj reviziji popisa iz 1964. godine i poimenično identifikovanim žrtvama. Naime, u aktivnostima Muzeja značajan projektni zadatak je revizija, odnosno dopuna popisa žrtava rata 1941-1945. iz 1964. godine, unosom verifikovanih identifikacionih podataka za smrtno stradala lica, bez obzira na nacionalnu, versku, rasnu, ideološku, političku ili vojnu pripadnost, sa unosom validnih podataka o kategoriji žrtve i odgovornima za stradanje.
Radeći na reviziji ovoga popisa nastojimo da unesemo što više identifikacionih podataka o ljudskim gubicima u toku Drugog svetskog rata. Svesni smo činjenice da izgubljeno vreme je teško nadoknaditi i da je ovo dugotrajan posao, u kome nećemo moći doći do konačnih rezultata, ali svaki uneseni podatak je doprinos imenovanju a time i očovečenju žrtava, da od brojeva postanu ljudi, što predstavlja civilizacijski dug prema žrtvama.
Napominjem, da to nisu ni približno konačni rezultati, već do sada dostignuti nivo poimenične identifikacije, koji ipak predstavlja relativno dobru osnovu za analize.
Jovan Mirković, viši kustos Muzeja žrtava genocida u Beogradu