fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Грађани обнављају споменик: Краљева чесма под смећем

Удружење грађана „У име народа“ обнавља помен краљу Александру у Кошутњаку. Планирано је и подизање споменика невино страдалима у терору 1944.

Данашњи изглед Краљеве чесме
Данашњи изглед Краљеве чесме

Удружење грађана „У име народа – За слободну Србију“, које је окупило нека од најзначајнијих имена из света културе и јавног живота, и чији је циљ обнова Краљеве чесме у Лисичијем потоку, одржаће у петак прву скупштину.

Краљева чесма налази се на пола пута од Белог двора ка Месној заједници Кошутњак. Изграђена у спомен на убијеног краља Александра Карађорђевића, данас је руинирана и са свих страна затрпана остацима грађевинског материјала, земље и шута. Идеја новог удружења је не само рестаурација чесме и парка око ње, већ и подизање споменика невино стрељанима у Лисичијем потоку, али и на другим местима, у јесен 1944. У самом парку, сматрају иницијатори, могао би да буде мали амфитеатар, где би се одржавале свечаности и меморијали.

Лисичији поток је, кажу у Иницијативном одбору, највеће стратиште у Београду, а можда и у целој Србији после Другог светског рата. Државна комисија за тајне гробнице убијених после 12. септембра 1944, углавном на основу непотпуне документације Озне, пописала је поименце више од 3.500 убијених Београђана, а процене су да је број био дупло већи.

– Комунистички револуционарни терор непосредно по ослобођењу је, према интензитету, облицима и методама, предњачио над осталим простаљинистичким режимима – каже историчар др Срђан Цветковић, председник новог удружења.

– По систематичности, масовности, облицима и трајању политичког насиља, два су врха репресивног таласа. Први, кроз дивља чишћења и ликвидације без суда иза којих стоји тајна полиција или на основу пресуде војних судова 1944-1945, а други 1948-1953, кроз масован прогон ибеоваца, кулака и остатака грађанске опозиције. Тајна полиција у овом времену постаје свемоћна и, као мач револуције, у рукама партије.

Са злочинцима су, каже, стрељани и политички и класни непријатељи. Најмање 60.000 грађана је изгубило живот после септембра 1944, од чега више од 30.000 њих без суђења, 2.800 кроз смртну казну и њих око 24.000 у логорима и затворима.

– Невино страдали припадници мађарске мањине добили су споменик у Чуругу, а припадници немачке мањине у Бачком Јарку. Једино су Срби и остали грађани остали без спомен-обележја. Наша идеја је да управо у Лисичијем потоку у Београду подигнемо спомен-обележје свим невиним жртвама револуционарног терора, у склопу обнове спомен-парка – каже Цветковић.

Осамдесетих година прошлог века чесма је одржавана
Осамдесетих година прошлог века чесма је одржавана

КОВАЧЕВИЋ ПРЕДСЕДНИК

Чланови Иницијативног одбора су академик Душан Ковачевић (председник), престолонаследник Александар Карађорђевић, кнегиња Јелисавета Карађорђевић, протојереј-ставрофор Саво Јовић, Љиљана Пекић, директор Фондације „Борислав Пекић“, историчари Душан Батаковић, Милан Ст. Протић, Срђан Цветковић и Коста Николић, проф. Леон Којен, архитекта Предраг Николић, члан Крунског савета Драгомир Ацовић, бизнисмен Драшко Петровић, директор „Дунав осигурања“ Мирко Петровић, и Слободан Ђурић, председник Удружења жртава комунистичког режима.

Аутор: В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

Извор: НОВОСТИ

Везане вијести:

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: