arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Gospodine, opali još jedan metak, jer me nijesi dobro pogodio

VELIKI USPJEH FILMA „GARAVICE“
Nikola Karanović (1900 – 1941.)

Gledaoci dokumentarnog filma „Garavice“ sigurno su zapazili svjedočenje Hrvata Živka Ćurića o zakopavanju srpskih žrtava kada kaže da je jedan ostao živ i javio mu se riječima „pa zar ti mene ne poznaš, kad smo zajedno služili vojsku u Negotinu, ja sam Karanović Nikola“, a zatim kada je ustaša pucao iz pištolja u njega, on ponovo odgovorio „gospodine, opali još jedan metak, jer me nijesi dobro pogodio“.

Ime i prezime uz detalj o služenju vojske u Negotinu bili su dovoljni da Nikolini potomci nakon gledanja filma prepoznaju o kome je riječ.

Nikola je rođen oko 1900. godine u selu Lipa od oca Luke i majke Marije rođ. Zorić. Do rata je radio kao žandar u Bihaću i jedan je od prvih uhapšenih i ubijenih Srba na Garavicama.

Podaci koje je porodica dostavila se u potpunosti poklapaju sa popisom žrtava i arhivskom dokumentacijom. Samo je jedan Karanović Nikola iz sela Lipa, a ovo je njegova fotografija.

Više detalja će biti objavljeno u fotomonografiji „Garavice“.

Izvor: Fejsbuk stranica: Zaboravljeni korijeni

NAJNOVIJE VIJESTI

Dara Banović

Dara Banović, iz sela Veliko Palančište, opština Prijedor, Republika Srpska, je živi svjedok

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​