Ексхумирани су посмртни остаци српских мученика из села Горње Храсно, коjе припада општини Неум, а налази се на тромеђи између Неума, Стоца и Љубиња.
Српске страдалнике усташе су бациле у jаму Гаравница, удаљену од овог села око пет километара, на Видовдан 1941. године.
Посмртни остаци извађени су из jаме Гавравница 1970. године и сахрањени у спомен-костурницу у Горњем Храсну, 1992. године. Усташе су извршиле нови злочин – минирале су ово спомен обиљежjе. Сумњало се да су кости извађене и бачене. На инициjативу потомака страдалника, као и владике захумско-херцеговачког Григориjа и умировљеног владике Атанасиjа, данас jе извршено откопавање гробнице.
Из породице Милована Буквића у jаму Гавравница бачено jе шест чланова, међу коjима и његов дjед. У jами jе страдало 19 чланова породице Буквић. Милован jе данас, како каже, тужан због судбине своjих предака и осталих страдалника, али и задовољан jер су посмртни остаци пронађени и моћи ће бити достоjно сахрањени.
Три децениjе након овог страшног злочина кости мученика извађене су и сахрањене у спомен-костурницу у Горњем Храсну. У посљедњем рату 1992. године костурница jе минирана. Мjештани кажу да jе то био нови злочин над костима њихових наjмилиjих.
Посмртни остаци српских мученика из Горњег Храсна биће привремено смjештени у манастир Завалу.
Потомци српских мученика бачених у jаму Гаравница надаjу се да ће у Горњем Храсну поново бити обновљена спомен-костурница и да ће кости њихових предака мирно почивати у родноj груди. Црква светог Јована у овом селу коjа потиче из времена Немањића минирана jе и срушена до темеља у априлу 1996. године, након потписивања Деjтонског споразума. У овом селу од посљедњег рата не живи ниjедна српска породица. А, почетком деведесетих било их jе тридестак.
Извор: Радио Телевизиjа Републике Српске
Везане виjести:
Светозар Црногорац: Партизани су у Херцеговини наставили усташку мисиjу истребљења Срба
ЖЕНЕ И ДЈЕЦА ИЗ ЉУБЉЕНИЦЕ ЖИВИ СПАЉЕНИ НА ВЕЛИКУ ГОСПОЈИНУ
КРВАВИ ИЛИНДАН 1941: Страдање Срба из Зиjемље код Мостара