Нови Сад данас обележава 99 година од ослобођења у Првом Светском рату. Хиљаде Новосађана 9. новембра 1918. одушевљено поздравило српску војску
Пригодним манифестацијама обележава се 9. новембар, дан када је пре 99 година у Нови Сад умарширала српска војска и тиме означила крај четворогодишњим патњама и страдањима у Великом рату.
Поводом Дана ослобођења града у Првом светском рату, који је проглашен и Даном Прве бригаде Војске Србије, у Српском народном позоришту синоћ је одржана свечана академија, на којој је градоначелник Милош Вучевић указао на велики значај овог историјског датума.
Данас ће представници града и политичких странака у порти Успенске цркве положити венце на Спомен крст палим борцима 1912-1918.
Историчар др Драго Његован, овим поводом, истиче да је 9. новембар 1918. године изузетно значајан датум у нашој историји.
– За Нови Сад је 9. новембар историјски датум и треба га свечано прослављати, а посебно се морамо припремити за прославу 100. годишњице ослобођења града, која нам предстоји 2018. године. Тај велики јубилеј требало би обележити онако како доликује, откривањем споменика и бројним другим манифестацијама – поручује Његован за „Новости“ и додаје да је датум изузетно важан и у војном смислу:
– Не само да је празник Новог Сада, него је и велики празник српске војске, односно данашње Војске Србије.
УЛТИМАТУМ НЕМЦИМА
Павлас је у име Српског народног одбора затражио да немачке трупе 8. новембра, без наоружања, напусте Нови Сад. Немци су били приморани да прихвате тај ултиматум, пошто је Одбор под оружје ставио 3.600 бораца. – У ноћи уочи ослобођења, Српски народни одбор је и званично преузео власт у граду, а у нове органе власти су позвани и неки дотадашњи функционери, несрби – забележено је у „Краткој историји Новог Сада“.
Те суботе, тачно пре 98 година, на појутарје Митровдана јединице српске војске предвођене мајором Војиславом Бугарским, умарширале су и без цивилних и војних жртава ослободиле Нови Сад, који су дан раније, оставивши наоружање, напустиле немачке трупе.
Већинско српско становништво на овим просторима је, по први пут у историји, било слободно, забележено је у „Краткој историји Новог Сада“, аутора Ђорђа Србуловића. Српску војску је први дочекао угледни Новосађанин Сава Стојковић и српску тробојку предао мајору Бугарском. На хиљаде житеља Српске Атине је изашло да поздрави ослободиоце, којима се са балкона Матице српске обратио Јаша Томић, политички првак и један од челника нешто раније формираног Српског народног одбора.
Томић је „дичним ослободиоцима“ пожелео добродошлицу, а војницима се потом обратио и Игњат Павлас, адвокат и политичар, још један угледни српски првак тог времена.
Српска војска је по наређењу команданта савезничких снага, француског генерала Франше Депереа, за неколико наредних дана ушла и ослободила Суботицу, Сомбор и друге градове данашње Војводине.
То је, како подсећа др Његован, омогућило да се словенски народи, пре свих српски народ као најбројнији, на Великој народној скупштини Срба, Буњеваца и осталих Словена Бачке, Баната и Барање, одржаној 25. новембра 1918. у Новом Саду, изјасне за присаједињење Краљевини Србији.
Аутор: З. ГРУМИЋ
Извор: НОВОСТИ
Везане вијести:
Срби и Французи обележили Дан ослобођења Прокупља у …